Gniezno liczy na wizytę papieża Franciszka

(fot. EPA/ANTONIO LACERDA)

W 2016 roku Polska, a zwłaszcza Wielkopolska, obchodzić będzie 1050. rocznicę chrztu Mieszka I. Z tego względu mieszkańcy Gniezna liczą, że ich miasto znajdzie się na trasie papieskiej wizyty do Polski z okazji Światowych Dni Młodzieży.


Pytany przez dziennikarzy o prawdopodobieństwo takiej wizyty gnieźnieński biskup pomocniczy Krzysztof Wętkowski przyznał, że nie jest ona wykluczona.

 

"Każdy, kto choć w stopniu elementarnym zna historię wie, jakie miejsce zajmowało Gniezno w dziejach naszego kraju. Na tym opieramy nasze nadzieje" - stwierdził bp Wętkowski dodając, że papież został zaproszony do Polski na Światowe Dni Młodzieży, ale także na obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Zaznaczył jednocześnie, że trudno w tej chwili mówić o szczegółach. "Pracy na pewno nikomu nie zabraknie" - dodał.

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy wyjaśnił równocześnie, że ewentualny program wizyty Ojca Świętego w naszym kraju zaproponowany zostanie przez Episkopat Polski. Ostateczne decyzje podejmie jednak strona watykańska i sam papież Franciszek. Gniezno - jak dodał - "z całą pewnością zostanie zaproponowane przez Prymasa Polski jako miejsce wizyty Ojca Świętego".

 

Bp Wętkowski przyznał również, że wizyta papieża Franciszka miałaby ogromne znaczenie dla Gniezna i byłaby trzecią wizytą głowy Kościoła w tym mieście i czwartą w archidiecezji gnieźnieńskiej. "To znaczy, że Gniezno ma szczególne znaczenie dla Kościoła w Polsce, skoro papieże tutaj pielgrzymują" - dodał.

 

Do Gniezna dwukrotnie pielgrzymował błogosławiony papież Jan Paweł II - w 1979 i 1997 roku. W 1999 roku odwiedził Bydgoszcz należącą wówczas do archidiecezji gnieźnieńskiej. Warto wspomnieć, że na uroczystości Milenium Chrztu Polski, które rozpoczęły się 14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie, zaproszony został także papież Paweł VI, ze względu na sprzeciw władz do wizyty jednak nie doszło.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?