ŚDM 2016 w Krakowie! Radość i entuzjazm

(fot. EPA/Sebastiao Moreia)

Relacje, podsumowania, komentarze z pielgrzymki papieża Franciszka na 28. Światowy Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro dominują w dzisiejszej brazylijskiej prasie. Gazety z entuzjazmem informują, że ŚDM za trzy lata odbędzie się w Krakowie. Dziennik "O Dia" opisuje, jak po ogłoszeniu miasta, w którym biskupem był bł. Jan Paweł II młodzież wydała okrzyk radości i zaczęła skandować "Polônia".


"Módlcie się za mnie i do zobaczenia wkrótce" - to słowa papieża, cytuje dziennik "Folha de São Paulo". "Ojciec Święty prosi młodzież, aby nie bała się służby" - pisze gazeta i dodaje "Żegnając się z Brazylią Ojciec Święty już tęskni, prosi o modlitwę przed figurką Matki Bożej z Aparecidy przypominając młodzieży, że świat potrzebuje `nowej wiosny`".

 

Natomiast "O Globo" podkreśla, że "papież zapalił w sercach młodzieży iskrę, którą po Mszy św. rozesłania na plaży Copacabana mają oni zanieść do swoich parafii, wspólnot, aby od nich rozpalił się ogień miłości".

 

"Jornal do Brasil" relacjonując Mszę św. na zakończenie Światowych Dni Młodzieży, w której uczestniczyło 3 miliony wiernych, pisze cytując Franciszka: "Wezwanie aby naśladować Chrystusa w służbie jest nakazem i rozkazem rodzącym się nie z chęci dominowania czy władzy, lecz rodzącym się z miłości". "Jornal do Brasil" podkreśla, że Dni Młodzieży ukazały witalność Kościoła, którą młodzież ma zabrać ze sobą, aby ją przekazać w miejscach skąd przybyli do Rio de Janeiro. Gazeta podkreśla, że cztery dni spotkania ok. 3 milionów młodzieży na plaży Copacabana przebiegały w klimacie radości, zabawy, skupienia bez aktów agresywności, jakie mają często miejsce podczas karnawału.

 

"O Dia" zauważa, że obraz papieża Franciszka obejmującego staruszków i całującego dzieci na zawsze pozostanie w sercach Brazylijczyków. Za najważniejsze przesłanie pozostawione przez Ojca Świętego gazeta uważa upomnienie jakie skierował do polityków, aby odeszli od egoizmu i przestali używać stanowisk dla własnych interesów. Dziennik uważa, że bardziej niż wezwanie, aby nieść naukę Chrystusa w każdy zakątek świata, papież w każdym wystąpieniu wskazywał na politykę, która nie interesuje się biednymi. "O Dia" stwierdza, że "pielgrzymi zarazili mieszkańców radością i spokojem, nie patrząc na napotykane trudności, braki w organizacji, lecz ciesząc się spotkaniem z Jezusem i Papieżem".

 

"Biskupi nie mogą mieć psychologii księcia" - podkreśla dziennik "Jornal do Brasil" relacjonując spotkanie Franciszka z Komitetem Koordynacyjnym Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM). "Papież apelował o nawrócenie duszpasterskie i prosił biskupów, aby rozmawiali ze wspólnotami z prostotą i bliskością" - czytamy w gazecie.


Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pielgrzym 01:55:48 | 2013-08-06
Nie wydaje mi sie ze wszyscy za to zaplacimy, wiem ze zaplaca za to wszyscy uczestnicy i to nie malą sume, polska tylko sie wzbogaci i zyska popularnosc i otwartosc na inne narody, wiem poniewaz bylam na swiatowyh dniach mlodziezy w Hiszpanii i w Rio de janeiro, my zaplacilismy za wszystko co nam dalo panstwo, a do tego wzbogacilismy bardzo budzet brazylli, bardzo duzo zarobili na pielgrzymach z calego swiata, ale najpiekniejsze bylo to co dostalismy od innych ludzi ,dobrowolnie i za darmo ich otwartosc, goscinnosc i kulture, jesli uwazasz ze to szopki i teatrzyki, to zastanow sie nad swoim poczuciem wlasnej wartosci i patriotyzmu, moze boisz sie ze reszta swiata zobaczy jaki naprawde jestes, że tylko myslisz o pieniadzach, uwierz mi nikt nie dotknie twoich pieniedzy z osob odpowiedzialnych za swiatowe dni mlodziezy w polsce, takie rzeczy robi jedynie rząd

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

chcacy 10:31:14 | 2013-07-30
PRoponuję by przesłaniem i mottem ŚDM uczynić to o czym traktuje poniższa strona na temat SDM...:
http://youthdaysincracow.blogspot.com/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M ateusz 04:01:06 | 2013-07-30
kto bedzie placil za ten cyrk i fanaberie kosciola ?
jesli kler to w porzadku ,niech sobie robia jakie tylko chca szopki i teatrzyki, niemniej cos mi sie wydaje ze zaplacimy za to wszyscy

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ks. Adam Kaczor 22:45:41 | 2013-07-29
Drodzy Przyjaciele

Przygotowując się (przygotowujemy się wszyscy, bez wyjątku) do ŚDM Kraków 2016 nie zapominajmy, że mamy do odrobienia bardzo ważne zadanie z Rio. Są nim słowa Ojca Świętego Franciszka, które skierował do nas wszystkich na plaży Capocabana.

Uważam, że jako Gospodarze następnych ŚDM powinniśmy w sposób szczególny wcielić je w naszą codzienność. Słowa: "IDŹCIE, BEZ OBAWY, ABY SŁUŻYĆ" oraz inne, nie mniej ważne, niech staną się naszym chlebem powszednim.

http://papiez.wiara.pl/Franciszek/Rio/Homilie


Serdecznie pozdrawiam
ks. Adam Kaczor

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook