Belgia: episkopat dziękuje królowi

Radio Watykańskie
(fot. EPA/Olivier Hoslet)

Dzisiaj abdykuje król Belgii Albert II. 79-letni monarcha ustępuje miejsca swemu synowi Filipowi. Albert II został królem w 1993 r. po nagłej śmierci swego brata Baldwina. W związku z abdykacją episkopat Belgii wydał oświadczenie, w którym dziękuje królowi za 20-letnią służbę ojczyźnie.


"Relacje króla z Kościołem zawsze były bardzo dobre" - powiedział Radiu Watykańskiemu rzecznik episkopatu ks. Tommy Scholtes SJ. - Król jest praktykującym katolikiem. Nie jest też tajemnicą, że to właśnie w kontekście wiary w 1985 r. doszło do jego pojednania z żoną Paolą po poważnym kryzysie małżeńskim. Byliśmy bardzo zadowoleni z tego pojednania i z chrześcijańskiego życia króla".

 

Rzecznik episkopatu przyznaje jednak, że Albert II nie poszedł w ślady swego starszego brata Bladwina, który w 1990 r. nie zgodził się na podpisanie ustawy legalizującej aborcję i ryzykując przyszłością monarchii, uznał się na dwa dni niezdolnym do sprawowania władzy.

 

"Albert II postąpił inaczej - przypomina ks. Scholtes. - Kiedy w parlamencie przegłosowano eutanazję czy związki gejowskie, król zgodził się promulgować to prawo, choć ono było sprzeczne z jego przekonaniami. Zrobił to, by uszanować demokrację. Politycy byli mu za to wdzięczni. Gdyby postąpił inaczej, wystawiłby na poważne niebezpieczeństwo samą monarchię".

 

Belgijski Kościół z nadzieją patrzy też na przyszłą parę królewską. Filipa i Matyldę. "Oni również są praktykującymi chrześcijanami - zauważa rzecznik episkopatu. - Regularnie uczestniczą w Eucharystii w różnych parafiach Brukseli. Wiemy, że są katolikami z przekonania, zachowując przy tym szacunek dla innych warstw społeczeństwa, które bynajmniej nie jest katolickie".

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: albert ii, belgia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?