Ks. Lemański wierzy, że wróci do swojej parafii

(fot. PAP/Leszek Szymański)

Ks. Wojciech Lemański odbył wczoraj rozmowę w Kurii diecezji warszawsko-praskiej. Dziś po porannej Mszy św. w parafii w Jasienicy poinformował wiernych o ustaleniach. Zgodnie z dekretem abp. Henryka Hosera, administratorem parafii jest ks. Grzegorz Chojnicki.


Ks. Lemański będzie mógł korzystać z pomieszczeń gościnnych na plebanii, gdzie zostawi swoje rzeczy. Nie przyjął decyzji o zamieszkaniu w Domu Księży Emerytów, postanowił przyjąć zaproszenie zaprzyjaźnionego księdza Jana - nie podając jego nazwiska - i zamieszkać w jego domu.

 

- Razem będziemy mieszkać i modlić się, i czekać z ks. Janem na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej - powiedział. Postanowił również nie przyjmować zapomogi z Funduszu Księżowskiego Wsparcia, bo są one przeznaczone dla księży schorowanych i w trudnej sytuacji materialnej. - A ja do takich nie należę i wierzę, że ani mnie, ani ks. Janowi, dzięki waszej życzliwości, przez te tygodnie czy miesiące głód i niedostatek w oczy nie zajrzy - powiedział.

 

Dodał, że świetlica na plebanii będzie nadal działać, a dzieci zostaną przygotowane do sakramentu bierzmowania, zajmie się tym ksiądz administrator.

 

- Dzięki waszej wczorajszej postawie dzisiaj stanąłem przy tym ołtarzu i stanę jutro wieczorem - powiedział. - Umówiliśmy się, że w piątek odprawimy Mszę św. wieczorną z księdzem administratorem.

 

- W czasie tych rozmów wielokrotnie z ust moich i księdza kanclerza padało, że nie jestem obłożony żadnymi karami kościelnymi, mam uprawnienia kapłańskie i mogę w dowolnym kościele prosić o możliwość sprawowania Eucharystii - zaznaczył. Dodał, że ma nadzieję, że księża będą to respektować, zapowiedział też, że będzie prosił o sprawowanie Mszy również w parafii w Jasienicy, ale nie będzie tego robił za często. - Nie będę tego unikał, ale i nie będę nadużywał gościnności - powiedział.

 

Przyznał, że nie wiadomo jak długo potrwa procedura odwołania od decyzji biskupa o usunięciu z funkcji proboszcza, ale ks. Lemański wierzy w jej skuteczność i w powrót do parafii na stałe.

 

W najbliższą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 10 zostanie oficjalnie przedstawiony w parafii ksiądz administrator.

 

Ks. Lemański dodał, że czeka na odpowiedź swojego biskupa na prośbę o zmianę decyzji.

 

Przypomnijmy, że administratorem parafii w Jasienicy został mianowany 47-letni ks. Grzegorz Chojnicki od 2009 r. jest wikariuszem w parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie (poprzednio pracował w parafii Miłosierdzia Bożego w Ząbkach). Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1990.

 

Jest doktorem teologii, wykładowcą w seminarium duchownym diecezji warszawsko-praskiej. W parafii prowadzi konwersatoria dla dorosłych "Trwajmy mocno w wyznawaniu wiary" (Hbr 4,14) oraz nauki przedmałżeńskie.


Publikuje w tygodniku "Idziemy".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~n. 05:36:24 | 2013-07-18
Niech wreszcie czcigodny ks. Lemański zacznie się interesować sprawami, w których błądził i powinien się dokształcić, zamiast tracić czas na "procedury" i tłumaczenia u kogo będzie mieszkać, mszę odprawiać itd..

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 01:26:10 | 2013-07-18
Bardzo się cieszę i dziękuję Bogu, że znalazł się taki ks.Jan, który ks.Wojciecha zaprosił!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KL 18:02:07 | 2013-07-17
Konflikt wywołany przez nieposłusznego duchownego jest kolejną odsłoną dramatycznego stanu dużej części polskich mediów.

Od kilku tygodni abp warszawsko-praski Henryk Hoser jest negatywnym bohaterem wielu wpływowych mediów. Ich pracownicy zdążyli już oskarżyć go o zapraszanie czarowników (ks. Bashoborę), zrobili z niego biernego obserwatora ludobójstwa w Rwandzie, a za sprawą krnąbrnego podwładnego - antysemitę. Sporo kalumnii, jak na jednego, kruchego człowieka.

Gdy analizuje się oskarżycielskie filipiki medialnie nieuchronnie rodzi się pytanie, jak to jest możliwe, że ich autorzy nie zamieścili informacji, do których w dobie internetu w kilka minut dotrze pierwszy z brzegu licealista. Czemu pominęli fakty, że ks. Bashobora ma doktorat i magisterium, że w czasie ludobójstwa w Rwandzie ks. Hoser był nieobecny? Czemu wydali ciężki wyrok antysemityzmu na arcybiskupa, na podstawie słów wyłącznie jednej strony? Gdzie tu prawda?

Odpowiedź jest jednoznaczna, choć przygnębiająca - część mediów od dawna zrezygnowała z tego, co powinno być ich racją bytu - z cierpliwego opisu rzeczywistości, jej pokornej interpretacji. Stały się zaś stroną w wojnie cywilizacyjnej, której celem jest unicestwienie chrześcijańskiego dziedzictwa na rzecz "nowego ładu". W tej wojnie abp Hoser jest mocnym przeciwnikiem - znakomicie wykształconym i merytorycznym. Wyeliminowanie go z tej quasi debaty ułatwiłoby zwycięstwo jednej ze stron. A prawda? Ona jest nieistotna, bo co to jest prawda?- jak pytał dwa tysiące lat temu pewien rzymski urzędnik, choć stała ona przed nim.

Alina Petrowa-Wasilewicz

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~PO 18:00:45 | 2013-07-17
KTO TO JEST TEN LEMAŃSKI, ŻE TYLE SIE PISZE O NIM W INTERNECIE !!!! JAKIE MA ON ZASŁUGI DLA KOŚCIOŁA W POLSCE !!!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

tuhanka 13:31:30 | 2013-07-17
Ustąpił, kiedy się zorientował, że błędnie zinterpretował dekret. Ale prawda jest taka, że dekret został napisany w taki sposób, żeby zastawić na księdza Lemańskiego pułapkę. Najpierw uzasadnienie, z którego można wywnioskować, że to kara,  a potem... powołanie się na inne paragrafy, które nic o karze nie mówią, a o zarządzeniu administracyjnym. Tylko wytrawny znawca prawa kanonicznego by się zorientował, o co chodzi, zwłaszcza w pierwszej chwili. Nie można się dziwić, że  ks. Wojciech pomylił się w interpretacji, a kiedy się zorientował, ustąpił. On nie chce nic robić wbrew prawu, ale uważa - i słusznie - że ma prawo się bronić.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 11:16:48 | 2013-07-17
Ksiądz Lemański, bardzo zmienił ton wypowiedzi. Korzysta z tego co zaproponowano mu od razu w dekrecie i na co pozwala mu KPK... może to juz jakaś autorefleksja?

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,ti<x>tle,Ks-Wojciech-Lemanski-dogadal-sie-z-kuria,wid,1581...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook