Jezus każe wam iść do ludzi, którzy poginęli

bp Grzegorz Ryś (fot. nowaewangelizacja.org/)

O tym, że ewangelizator idzie do ludzi, którzy odeszli od Jezusa i Kościoła i że podczas pełnienia swojej posługi może spotykać się z agresją, mówił dziś w Płocku bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP, podczas akcji ewangelizacyjnej Przystań Miłosierdzie. Odbywa się ona równolegle z festiwalem Reggaeland na plaży nad Wisłą.

 

Bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy w Krakowie i przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa KEP, przewodniczył Eucharystii dla uczestników Raggeeland i ewangelizatorów. Sprawowana ona była w namiocie przy kościele parafii św. Bartłomieja. W homilii gość z Krakowa odwoływał się do 10. rozdziału Ewangelii według św. Mateusza i zawartej w nim tzw. wielkiej mowy misyjnej.

"Jezus każe apostołom iść do owiec, które poginęły z domu Izraela. To posłanie jest posłaniem do ludzi, którzy są, ale jakby ich nie było. To tak, jak u nas jest z nową ewangelizacją: są ochrzczeni, ale ich już nie ma: nie ma na Eucharystii, nie ma przy konfesjonale. Wielka mowa misyjna to prognoza, tekst ewangeliczny dla nowej ewangelizacji" - przekonywał bp Ryś.

Podkreślał, że jest to najtrudniejszy tekst, w którym Jezus mówi, że uczeń, który chce pójść głosić Ewangelię, może zostać nazwany Belzebubem: "Nie wiem, czy jesteście na to gotowi? - pytał biskup z Krakowa. - Jezus mówi o tym, że trzeba być gotowym na to, że o jego uczniach inni będą opowiadać rzeczy niestworzone. Czy jesteście gotowi na agresję ze strony tych, od których się tego nie spodziewacie? Możecie się z nią spotkać pukając do katolickiego domu" - stwierdzał hierarcha.

Akcentował, że Jezus każe nie bać się tego, ponieważ ludzie nie mogą tak naprawdę im zbyt wiele zrobić, bo "nie mają dostępu do duszy". Przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko w ostatnich słowach przed śmiercią mówił, by modlić się o to "byśmy byli wolni od chęci odwetu, nienawiści". Ewangelizator, który idzie do ludzi, musi też pamiętać, że w świadectwie, które daje, jest przyznanie się do Jezusa: "My nie idziemy głosić swoich poglądów" - podkreślał bp Ryś.

Po Eucharystii biskup przeszedł na miejsce Reggaelandu nad Wisłę, aby odpowiadać na pytania uczestników tego festiwalu. Młodzi pytali m.in. o to, co Kościół może dziś im zaproponować, co to jest Trójca Święta, o stosunek Kościoła do Bractwa św. Piusa X, Sobór Watykański II, medytację wschodnią: "Kościół nie proponuje coś, ale Kogoś - spotkanie z żyjącym Jezusem z Nazaretu. Ta propozycja jest skierowana do wszystkich, nie tylko do młodych, bo w Kościele nie ma podziału na młodych i innych. Spotkanie Jezusa, to najważniejsze, co się może w życiu przydarzyć" - mówił bp Ryś.

Padały również pytania o pierwsze objawienie się Jezusa Miłosiernego w obrazie "Jezu ufam Tobie" w Płocku, kto budował katedrę płocką, jakie są związki Bolesława Krzywoustego z Płockiem. W odpowiedziach gościa z Krakowa wspierał ks. kanonik Wiesław Gutowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Płocku.

Przystań Miłosierdzie została zorganizowana przez parafię św. Bartłomieja (farną) na Starym Rynku w Płocku. Odbywa się równolegle z ósmym festiwalem Reggaeland, będącym największym festiwalem muzyki reggae w Polsce. W dzieło ewangelizacji zaangażowało się około 70 osób świeckich z różnych grup i wspólnot religijnych, w różnym wieku oraz 30 księży i kleryków. Proponują oni uczestnikom festiwalu rozmowę o Jezusie, zachęcają do dyskusji o wierze, umożliwiają skorzystanie z sakramentu spowiedzi. Codziennie odbywa się Msza św. w namiocie przy kościele parafialnym (z powodu remontu świątyni), nabożeństwa i wydarzenia kulturalne. Przystań Miłosierdzie potrwa do 14 lipca.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ewa 22:39:40 | 2013-07-18
Wystarczyłoby ,zeby kapłani nauczyli wiernych czym jest uczestnictwo w ofierze Mszy Świętej i jak korzystać z owoców Ofiary Mszy Świętej , przez którą Bóg daje nam największy skarb -swojego Syna ..To co mówi bp Ryś to jest zwykłe sciemnianie tak jak i bp Dajczak . Wydawało mi się ,ze od nawracania sa misjonarze a nie ewangelizatorzy.. Jak się uczestniczy w Mszy Świętej sprawowanej dla ruchów charyzmatycznych to płakać się chce widza profanację ofiary Chrystusa .. Jak ewangelizatorzy ,któzry pojęcia nie maja czym jest Msza Święta maja ludziom mówić o Chrystusie? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~jac 17:16:43 | 2013-07-18
z niecierpliwością czekam na świadectwo życia naszych Pasterzy, naszych biskupów. Jak na razie wyłącznie uprawiają moralizatorstwo, chodzą w powłóczystych szatach itd. Czekam czasu kiedy zaczną słuchać papierza Franciszka i będą go naśladować, czekam kiedy zaczną naśladować samego Mistrza Jezusa Chrystusa :-).

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 20:50:01 | 2013-07-13
Gdyby ktoś chciiał posłuchać ks. bp Edwarda Dajczaka...... o tym co zmarnowano i dalej marnuje się w kościele - i mówi to do kapłanów:

https://www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,709,najwazniejsze-zadania-kosciola-i-parafii.html

Polecam i pozdrawiam

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Effa 20:27:27 | 2013-07-13
Też tak uważam......Świetni biskupi.... i mają odwagę mówić to również do kapłanów... bo posłanie do zgubionych dotyczy przede wszystkim właśnie duszpasterzy.... nas oczywiście również, ale bez wsparcia "pasterskiego" często niewiele można zdziałać...
A bywa , ze kapłan ma swoje "ciepłe" miejsce na plebanii i nie zamierza nie tylko wychodzić do zagubionych... ale te które są poniża i ogólnie rzecz biorąc "rozprasza"..
Mam takie doświadczenie również.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tess 19:31:26 | 2013-07-13
zdecydowanie ekstraklasa:) jeden i drugi. Zachecam do zajrzenia na stronę http://biskup-rys.pl/ 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rmolas 18:19:32 | 2013-07-13
biskupowie Ryś i Dajczak to PIERWSZA LIGA :-) Dziękuję Panie Boże za takich pasterzy.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?