Kuria warszawsko-praska ws. ks. Lemańskiego

(fot. episkopat.pl)

Kuria warszawsko-praska wydała oświadczenie w sprawie wypowiedzi ks. Wojciecha Lemańskiego dla radia TOK FM.


"Imputowane Księdzu Arcybiskupowi, że miałby dopytywać ks. Lemańskiego o znak obrzezania i o przynależność do Narodu Żydowskiego jest bezsensowne z powodu braku motywów i celu. Byłoby to absurdalne również w świetle danych osobowych ks. Lemańskiego będących w posiadaniu Kurii Biskupiej (dokumenty Chrztu, Bierzmowania, życiorys)" - czytamy m.in. w oświadczeniu. Podajemy jego treść:

Oświadczenie Kurii Biskupiej Warszawsko-Praskiej dotyczące wypowiedzi ks. Wojciecha Lemańskiego w radiu TOK FM

W programie Anny Wacławik-Rupik na antenie radia TOF FM, z dnia 11 lipca 20013r., ks. Wojciech Lemański relacjonując swoje spotkanie z abp. Henrykiem Hoserem SAC w styczniu 2010 roku stwierdził: "Padały słowa, które nie miały nic wspólnego ani z moją działalnością duszpasterską, ani z problemami, które podniosłem w liście. Były natomiast opiniami na temat Żydów w ogóle, na temat potrzeby albo raczej braku potrzeby kontaktu z Żydami, dialogu z Żydami. (…) Arcybiskup Hoser sugerował, że nie powinienem prowadzić dialogu chrześcijańsko-żydowskiego."


Cytowana wypowiedź w całości nie odpowiada prawdzie. Według zachowanej dokumentacji, rozmowa w Kurii Biskupiej miała miejsce 4 stycznia 2010 roku o godz. 11.30. Jej treść dotyczyła następujących problemów:

1. Omawiano stosunek ks. Lemańskiego do przełożonych diecezjalnych i dekanalnych, w świetle zarzutów, jakie ks. Lemański stawiał im w swoim liście z 15 grudnia 2009r.

2. Rozmawiano o przebiegu wizytacji kurialnej w parafii Jasienica i o zaleceniach sformułowanych w protokole powizytacyjnym. Według ks. Lemańskiego w swoim przebiegu wizytacja nie miała cech negatywnych.

3. Ks. Lemański zgłosił problem dwóch z księży w kontekście wyborów doradczych, służących mianowaniu na niektóre funkcje w dekanacie jadowskim. W odpowiedzi usłyszał, że ostateczny wybór i nominacja w tej sprawie należy do Biskupa Diecezjalnego.

4. Omawiano sprawy wystroju liturgicznego w kościele parafialnym w Jasiennicy, a szczególnie użycia symboliki religii żydowskiej w katolickiej przestrzeni liturgicznej. Dotyczyło to zrealizowanego bez uzgodnień z Kurią Biskupią wystroju prezbiterium i projektu pomnika poświęconego zamordowanym Dzieciom Betlejemskim. Symbolika tego ostatniego nie jest zgodna z zapisem Ewangelii. Poza tym każda trwała inwestycja wymaga zatwierdzenia przez diecezjalną Komisję ds. Sztuki i Budownictwa Sakralnego. Mimo braku takich zatwierdzeń, o które proboszcz z Jasienicy nigdy nie prosił, abp Hoser SAC nie nakazał ich usunięcia.

5. Biskup Ordynariusz podczas tej rozmowy ani nigdy potem nie ograniczał i nie zakazywał ks. Lemańskiemu działalności na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Co więcej, wraz z ks. Lemańskim sam brał udział w obchodach rocznicy likwidacji getta w Otwocku, z udziałem przedstawicieli Wspólnoty Żydowskiej i wygłosił tam przemówienie, przyłączając się do wspólnego marszu i modlitwy u stóp pomnika ofiar.

Imputowane Księdzu Arcybiskupowi, że miałby dopytywać ks. Lemańskiego o znak obrzezania i o przynależność do Narodu Żydowskiego jest bezsensowne z powodu braku motywów i celu. Byłoby to absurdalne również w świetle danych osobowych ks. Lemańskiego będących w posiadaniu Kurii Biskupiej (dokumenty Chrztu, Bierzmowania, życiorys). Sposób postawienia oskarżenia przez ks. Lemańskiego sugerował jednocześnie, że rzekome pytanie o religijny znak przymierza z Bogiem, charakterystyczny dla dwóch religii monoteistycznych było przejawem molestowania seksualnego.

Wyciągnięcie wniosków z powyższych faktów pozostawiamy zainteresowanym.

Kuria Biskupia Warszawsko-Praska
Warszawa 2013-07-12

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (72)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~alik 08:25:06 | 2013-12-20
Nalepiej bo deonowy jezuita Jacek prusak w TVP wystąpił w roli oskarżyciela Watykanu i obrońcy "dobrego" kapłana Lemańskiego? Zgroza!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Skandal! 03:51:35 | 2013-12-20
Teraz do sukienkowych prześladowców sukienkowego Lemańskiego dołączył sukienkowy Franciszek. Jak on mógł? Podły drań!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~oktawiusz 01:45:23 | 2013-12-20
Sukienkowi wszyscy tacy sami - fałszywi.A ksiadz Lemański został skrzywdzony przez tego naburmuszonego sukienkowego.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~gucio 23:42:52 | 2013-12-19
Dla mnie ks. Lemański jest człowiekiem godnym szacunku i wzorem do naśladowania, człowiekiem który dla dobra i prawdy nie zawahał się przeciwstawić swojemu przełożonemu. Właśnie takich ludzi potrzebuje Kościół Katolicki.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Penny 13:10:52 | 2013-07-15
Tomaszu - masz rację. Chociaż my tu sobie możemy dyskutować - i tak to nie ma wpływu na nikogo...
Ta sytuacja jest smutna - naprawdę żal mi parafian z Jasiennicy. 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 12:19:00 | 2013-07-15
@Penny – w tej chwili dyskusja czy ks. Wojciech był dobry, czy nie, czy Abp. Hoser był dobry, czy nie, nie ma żadnego znaczenia.
Na chwilę obecną parafią w Jasienicy zarządza administrator. Nie wpuszczenie go ku uciesze mediów do siedziby parafii działa wyłącznie na szkodę parafian. I oczywiście na szkodę ks. Lemańskiego.
Czas na dyskusję minął, teraz liczą się już tylko konkretne twarde fakty.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Penny 11:22:10 | 2013-07-15
A co do biskupa - na pewno nie jest niewinną owieczką atakowaną przez wszystkich - ciekawa jestem jakie wnioski z tej afery wyciągnie... Pewnie nigdy się nie dowiemy ;/

Nie dowiemy się, bo wniosków nie będzie - najwazniejszy jest świety spokój. Póki co mają jeszcze troche wiernych, więc do wyciagania wniosków troche czasu jest.

Mi tu chodzi bardziej o kwestie administracyjne, jak załatwiane są spory w kurii, bo samą posługę biskupa trudno źle ocenić. To zresztą już ktoś napisał w komentarzy, nie pamietam gdzie... Jego zaangażowanie w kwestie bioetyki, organizacja spotkania z o. Bashoborą - to są pozytywy. Nie zapominajmy o tym

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Penny 11:19:05 | 2013-07-15
@Penny - odnosze wrażenie, że zbyt dużo sie ks. Wojciechowi wydaje. Nie zna, albo udaje przed mediami, że nie zna prawa kanonicznego, które jego, jak kazdego członka Koscioła obowiązuje.

Jezli chodzi zaś o radę (zapewne) duszpasterską, bo formalnie nie ma czegoś takiego, jak rada parafialana, to:
Rada duszpasterska posiada jedynie głos doradczy i kieruje się normami określonymi przez biskupa diecezjalnego.

Ha i tu właśnie jest problem - księdzu sie wydaje...
Mnie jest szkoda - co, dobrego proboszcza i lubianego księdza, podkusiło do mieszania się w wielką politykę? Ci ludzie z Jasieniecy mówią - on był dobry, miał wielu ministrantów, nawet w necie widac wypowiedzi parafian. 
T7HRR - ten list to kolejny przyczynek ignorancji księdza, złości do zwierzchnika oraz jego (w gruncie rzeczy) dobrego serca. Zarzut, że nie ma debat jest wyssany z palca, sama w kilku uczestniczyłam, no i mnóstwo niedopowiedzeń - np jakby apb Hoser był jedynym autorem tego listu... a wszytko dlatego, że mu się żal zrobiło dziewczyny i ja w to wierzę! Ale nie tędy droga... zresztą nie przekonał jej a tylko wbił kij w mrowisko
Ja mam mini teorię, że ksiądz ma nieco zawężone pole świadomości. No bo ma dobre intencje, jakąś swoją misję naprawienia Kościoła, a nie wiedzi, że idzie dokładnie w drugą stronę

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

balin 11:06:02 | 2013-07-15
A co do biskupa - na pewno nie jest niewinną owieczką atakowaną przez wszystkich - ciekawa jestem jakie wnioski z tej afery wyciągnie... Pewnie nigdy się nie dowiemy ;/

Nie dowiemy się, bo wniosków nie będzie - najwazniejszy jest świety spokój. Póki co mają jeszcze troche wiernych, więc do wyciagania wniosków troche czasu jest.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

T7HRR 10:22:47 | 2013-07-15
T7HRR - w kwestii in vitro sprzeciwił sie formie czyli językowi w jakim KEP podał swoje stanowisko. Nigdy nie podważał nauki KK w tej sprawie. 
Księdzu po prostu sie wydaje, że KK to organizacja demokratyczna. Takie odnosze wrażenie po tym jak się zachowuje - porozmawiajmy, uzgodnijmy z radą parafialną...
A co do biskupa - na pewno nie jest niewinną owieczką atakowaną przez wszystkich - ciekawa jestem jakie wnioski z tej afery wyciągnie... Pewnie nigdy się nie dowiemy ;/

@Penny
proszę przeczytać np. list ks. Lemanskiego do Pani Agnieszki Ziółkowskiej.

Bp Hoser nie zabroni w Polsce procedury in vitro bo nie jest premierem, a po przejściu na emeryturę bp Hosera jest szansa na zmianę... proszę więc pozostac w Kościele.

Pani Ziółkowska odpowiedziała przynajmniej szczerze:
"Jako osoba niewierząca"

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook