Ponad 100 tys. chrześcijan zabitych za wiarę

(fot. seanmcgrath / flickr.com)

W 2011 zginęło z powodu swej wiary ponad 100 tysięcy chrześcijan - oświadczył Fernando de Haro, hiszpański pisarz na 66. Hiszpańskim Tygodniu Misjologicznym w Burgos. Podkreślił przy tym, że prześladowania religijne są dziś ignorowane przez opinię publiczną, zwłaszcza gdy chodzi o wyraźne pogwałcenie prawa do wolności religijnej.

 

Jednocześnie zwrócił uwagę, że jeśli wiarę przeżywa się jako spotkanie z Chrystusem, to ma ona większą wartość niż życie.


Trwające od 8 do 12 lipca spotkanie w tym północnohiszpańskim mieście jest poświęcone m.in. problemom współczesnych misji w świecie, szczególnie w kontekście Kościoła hiszpańskiego.

 

Dziś męczenników za wiarę jest więcej niż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa - zauważył mówca i dodał, że prześladowania te towarzyszą historii Kościoła oraz mieszczą się w samym centrum dzisiejszych dziejów świata. Męczeństwo przenika całą historię Kościoła, gdyż chrześcijanie dają świadectwo najwyższej prawdy wobec kolejnych rządów, stając się "niewygodnymi" mniejszościami - stwierdził de Haro.

 

W tym kontekście przypomniał, że pakistańska chrześcijanka Asia Bibi już od 4 lat przebywa w więzieniu tylko za to, że przed swymi sąsiadkami z wioski wyznała, że Chrystus umarł za nią. Minister ds. mniejszości religijnych w tym samym kraju - Szahbaz Bhatti oświadczył, że nie boi się oddać życia za Jezusa, po czym zginął. Syryjskiego kapłana Rajida porwano i zamordowano w jego kraju za to, że nie chciał zamknąć swej parafii.

 

Według pisarza-dziennikarza są to współczesne przykłady męczenników, którzy - przeżywając swe chrześcijaństwo we wrogim środowisku - nie ulegli pogróżkom, ale dali świadectwo wiary.

 

Omawiając sytuację w Chinach, Indiach i krajach arabskich, prelegent zauważył, że chrześcijanie są niewygodni, gdyż spoglądają znacznie dalej poza to, co głoszą władza państwowa i religia oficjalna. Nawet w Ameryce Łacińskiej, chociaż stanowią tam zdecydowaną większość, są zagrożeni z powodu populizmu, który odwołuje się do specyficznych kultur tego regionu. "Chrześcijanie pokazują, że istnieje rzeczywistość obywatelska, w której to, co cesarskie i religia nie idą razem" - podkreślił publicysta.

 

Zwrócił uwagę na doniosłość przekazu wiary, która nie jest abstrakcją ani sentymentalizmem.  - Męczennik ukazuje przywiązanie do Chrystusa obecnego i rzeczywistego, co jest ważniejsze i dlatego przekazuje wiarę - stwierdził prelegent. Jako przykład wymienił chińskiego kapłana Li Daomina, więźnia obozu koncentracyjnego, który jedynie swoim sposobem życia, nie mógł bowiem mówić, że jest kapłanem, nawrócił na wiarę swego towarzysza z celi.

 

W ramach spotkania w Burgos odbyła się 9 bm. dyskusja okrągłego stołu nt. prześladowań i mobbingu, których ofiarami padają wyznawcy Chrystusa. Uczestniczyli w niej naukowcy i specjaliści w zakresie islamu, przedstawiciele Kościołów prześladowanych w Chinach i krajach muzułmańskich. Trzej misjonarze hiszpańscy z Algierii, Sierra Leone i Rwandy przedstawili świadectwa prześladowań, jakich doświadczyli oni sami i męczeństwa, które spotkało ich towarzyszy.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

theONA 15:11:11 | 2013-09-06
Ja nie za bardzo rozumiem dlaczego media rozpisuja sie jak gdzies jest dajmy na to mamy trzesnienie ziemi gdzie pare osob zostalo rannych a jak jest masakra chrzescijan to nastepuje pelne milczenie...

...
Bo oni umierają po cichu.
Pomijając względy ideologiczne, którym chrześcijaństwo jak zwykle stoi na drodze, już samo to odbiera chwytliwość tematu.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Gosia 15:03:09 | 2013-09-06
Ja nie za bardzo rozumiem dlaczego media rozpisuja sie jak gdzies jest dajmy na to mamy trzesnienie ziemi gdzie pare osob zostalo rannych a jak jest masakra chrzescijan to nastepuje pelne milczenie...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook