Nigeria: Biskupi przeciwni karze śmierci

Radio Watykańskie

Barbarzyństwem nazwali biskupi Nigerii powrót do stosowania kary śmierci i pierwsze od 2006 r. egzekucje, które miały tam miejsce w ubiegłym miesiącu. 24 czerwca w mieście Benin w południowonigeryjskim stanie Edo wykonano karę śmierci przez powieszenie na czterech więźniach tamtejszego zakładu karnego.

 

Piąta osoba miała zostać ukarana przez rozstrzelanie, jednak wykonanie wyroku odroczono, ponieważ więzienie nie jest przystosowane do tego typu egzekucji.

 

W obliczu głosów krytycznych m.in. ze strony międzynarodowych organizacji praw człowieka lokalne władze powołują się na fakt, że stosowanie kary głównej jest zgodne z nigeryjską konstytucją.

 

"Wykorzystywanie konstytucji do usprawiedliwienia tego typu aktów jest wyraźnym przejściem od nowoczesności do barbarzyństwa" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez abp. Ignatiusa Ayau Kaigamę, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Nigerii. Biskupi ponowili w nim apel o zniesienie wszelkich ustaw, jakie naruszają podstawowe prawa człowieka, zwłaszcza prawo do życia.


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Anglia 21:13:20 | 2013-07-05
Nie porownuje. Katechizm zezwala na uzycie kary smierci jesli jest to konieczne w celu samoobrony.
"Wysiłek państwa, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się zachowań, które łamią prawa człowieka i podstawowe zasady obywatelskiego życia wspólnego, odpowiada wymaganiu ochrony dobra wspólnego. Prawowita władza publiczna ma prawo i obowiązek wymierzania kar proporcjonalnych do wagi przestępstwa (...) (KKK 2266)
    Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem."

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~tttttt 00:55:47 | 2013-07-05
nie porownuj meczenstwa z zabiciem ludzi

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Anglia 00:33:56 | 2013-07-05
Biskupi chyba nie czytali Katechizmu Kosciola Katolickiego ktory ponoc reprezentuja. Na marginesie zycie nie jest najwieksza wartoscia, inaczej nie warto na przyklad ginac za wiare czy za najblizszych. Takze nowoczesnosc drodzy Biskupi nie jest celem samym w sobie.
Do tlumacza - kara glowna wyglada na anglicyzm, po polsku po prostu kara smierci.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?