Trzej żonaci mężczyźni przyjęli święcenia

(fot. swanna1.home.pl)

Podczas pielgrzymki mężczyzn na Górę św. Anny biskup opolski Andrzej Czaja udzielił święceń diakonatu trzem żonatym mężczyznom.

 

Po raz pierwszy przyznano też nagrodę diecezji ustanowioną w ubiegłym roku przez biskupa opolskiego. Tytuł Hiacyntus Opoliensis otrzymała Teresa Sienkiewicz-Miś z opolskiego oddziału "Gościa Niedzielnego".

 

>>Sprawdź kim są diakoni stali

 

Głównym punktem uroczystości była Msza św. z kazaniem biskupa gliwickiego Jana Kopca, skierowanym do mężczyzn w ramach ich dorocznej pielgrzymki.

- To nie Bóg przychodzi do siedzących wygodnie ludzi, którzy tylko czekają, aby ich zabawić i wszystko im dać. Bóg zaprasza: "Idźcie razem ze mną przez ten świat, a was uczynię rybakami ludzi" - mówił bp Kopiec.

Kaznodzieja podkreślał podczas pielgrzymki, że dziś do mężczyzn Bóg kieruje swój charyzmat i słowo: "Idźcie na cały świat". - Bądźcie stróżami porządku wśród ludzi na tym świecie. Idźcie i pokazujcie, jak należy pięknie żyć, aby wychowywać i kierować od najmniejszych kroków waszych synów, waszych najbliższych i pomóżcie im być ludźmi odpowiedzialnymi i dojrzałymi. Idźcie na cały świat i nie oczekujcie tylko samych nagród, ale idźcie i pracujcie wytrwale - apelował biskup gliwicki

- Nic nowego nie wymyślimy. Nawet najbardziej wymyślne eksperymenty dzisiejszych pseudo-mądrych ludzi nie zmienią tego porządku dziejów - dodał kaznodzieja.

Bp Kopiec przypomniał, że "tu na tej ziemi mamy swoje miejsce i swoje zadanie do spełnienia". - Tyle radości może być z przekazywania życia i prowadzenia go aż do dojrzałości - w poczuciu pełnej uczciwości i odpowiedzialności przed sobą, własnym sumieniem, przed społeczeństwem, ale nade wszystko przed Panem, z ręki którego wyszliśmy i do którego wrócimy. Warto więc to życie pięknie wykorzystać - mówił do mężczyzn biskup gliwicki.

Wyraził też przekonanie, że tegoroczne spotkanie przejdzie do historii. Tego dnia bowiem, bp Czaja wraz z bp. Kopcem i biskupem pomocniczym Pawłem Stobrawą udzielili święceń diakonatu trzem żonatym mężczyznom. - To dobry zaczyn dla innych Kościołów partykularnych, że zlecamy ludziom, do których mamy zaufanie, nowe zadania - stwierdził w kazaniu bp Kopiec.

Nowo wyświęconym diakonom stałym, jak również uczestnikom pielgrzymki biskup gliwicki życzył, aby stali silnie na fundamencie wiary i patrzyli w przyszłość z dużą dozą optymizmu, a także by każdy z nich potrafił wyznać, że "naszą siłą jest Pan, Stwórca wszystkiego"

Podczas tegorocznej pielgrzymki mężczyzn i młodzieńców na Górę św. Anny przypomniano przypadającą właśnie 30. rocznicę obecności w tym miejscu ówczesnego prefekta Kongregacji Nauki Wiary, kard. Josepha Ratzingera.

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: święcenia

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (28)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Przemek 14:15:40 | 2013-07-03
Spójrzmy na to inaczej. Czy dobre jest blokowanie święceń dla żonatych? Czy nie można zostawić dowolności wyboru? Przecież i tak w każdej decyzji mamy się wsłuchiwać w natchnienia Ducha Świętego i wzrastać. Czy dobre jest więc zamykanie wzrostu żonatym, a dawanie przywileju celibatariuszom?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 12:56:40 | 2013-07-03
Nie chciałbym być źle zrozumiany. Nie uważam, że wszyscy księża mają być żonaci. Uważam tylko, że powinna być możliwość święceń prezbiteratu dla żonatych. Nie musi to być wcale droga szybka i łatwa. Może wieść przez klikuletnie doświadczenie diakonatu. Uważam, że rezygnacja z wyświęcania żonatych zuboża Kościół.

Podobnie to widzę.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KJabłoński 12:20:25 | 2013-07-03
Mam nadzieję, że odbywało się to w piątek i odbył się jakiś after. Z czego się biskupi cieszą? Że powołania im padają? 

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Drabiniasty 11:25:39 | 2013-07-03
Nie chciałbym być źle zrozumiany. Nie uważam, że wszyscy księża mają być żonaci. Uważam tylko, że powinna być możliwość święceń prezbiteratu dla żonatych. Nie musi to być wcale droga szybka i łatwa. Może wieść przez klikuletnie doświadczenie diakonatu. Uważam, że rezygnacja z wyświęcania żonatych zuboża Kościół.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Drabiniasty 11:19:23 | 2013-07-03
@Kinga
Św. Piotr nie był "neonem", a nie miał problemu z przenosinami do Rzymu. :) Oczywiście to tylko żartobliwa dygresja. :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Drabiniasty 11:17:32 | 2013-07-03
@TomaszL
Dużo trafnych uwag przeczytałem w Twoim poście. Nie uważam, że przenoszenie księży z parafii na parafię jest złe - nie stanowi tylko moim zdaniem jakiejś superwartości, żeby to podkreślać. Z jedną rzeczą tylko całkowicie się nie zgadzam: "W rozmowach ksieża podkreślają też, jak ważna jest wolność, którą niewątpliwie daje celibat." - Wolność pochodzi od Boga, a nie od celibatu czy małżeństwa. Inaczej mówiąc żaden stan, żadna pozycja nie zapewnia wolności - otrzymujemy ją tylko od Boga. Gdyby celibat zapweniał wolność, małżeństwo czyniłoby niewolę.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Kinga 11:02:11 | 2013-07-03
Idealnym rozwiązaniem byliby żonaci księża z Drogi Neokatechumenalnej. Tam są mobilne rodziny.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ja-ga 10:40:39 | 2013-07-03
Zgadzam się z Tomaszem. Chociaż z jednej strony przykro żegnać kapłana, który się zadomowił i w parafii i w sercach parafian. Z mojej parafii odszedł wspaniały proboszcz pod każdym względem. Wydawało się, że nikt go nie zastąpi. Tymczasem na jego miejsce przyszedł inny....jakże różny od poprzednika, a jednocześnie wspaniały. Rozumiejąc potrzebę zmian, przyjęliśmy go otwartym sercem i podziwiamy jego działalność pasterską i owocne gospodarowanie parafią.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TomaszL 09:55:24 | 2013-07-03
W mojej skromnej ocenie przenoszenie księży jest dobrym posunięciem.
Odrzucenie rutyny, odrzucenie zbyt dużego przywiazania do ludzi i miejsc jest istotnym elementem pracy duszpasterskiej.
Szczególnie, gdy wokół ksiedza tworzy sie kółko wzajemnej adoracji, gdy jakieś duszpasterstwo staje sie "dziełem życia" jednej osoby.

W rozmowach ksieża podkreślają też, jak ważna jest wolność, którą niewątpliwie daje celibat.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Drabiniasty 08:48:46 | 2013-07-03
@Ala
Nie widzę różnicy w skuteczności działania kościołów wschodnich i rzymskokatolickiego. Pomimo stosowania różnych form organizacyjnych. Tak jak wspomniała ola post niżej : czy częste przenosiny księży z parafii na parafię są wartością dodaną w życiu parafii?

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?