Duchowa Rodzina Mariańska w Licheniu

(fot. Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu)

Duchowa Rodzina Mariańska w Licheniu

Robert Adamczyk / Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu
(fot. Biuro...
(fot. Biuro...
(fot. Biuro...
(fot. Biuro...
(fot. Biuro...
(fot. Biuro...
(fot. Biuro...

ZOBACZ TAKŻE

Ponad 5 tysięcy osób uczestniczyło w pierwszej pielgrzymce Duchowej Rodziny Mariańskiej do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Południowej Mszy św. przewodniczył Przełożony Generalny Zgromadzenia Księży Marianów, ks. Andrzej Pakuła MIC, który na uroczystość przybył specjalnie z Rzymu. 

 

Inauguracyjna pielgrzymka Duchowej Rodziny Mariańskiej do Matki Bożej Licheńskiej rozpoczęła się już wczoraj (29-go czerwca). Wierni, którzy do Lichenia przybyli w sobotę, o godz. 21:00 uczestniczyli w Apelu Maryjnym oraz w procesji ze świecami alejkami licheńskiego Sanktuarium.

 

Kulminacyjnym punktem pielgrzymki Duchowej Rodziny Mariańskiej do Lichenia była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 12:00 w niedzielę, 30-go czerwca. Eucharystii przewodniczył i homilię do wiernych wygłosił Generał Marianów, ks. Andrzej Pakuła MIC.


"Jestem pewien, że ci ludzie, którzy przynależą do tej grupy, którzy otrzymują Pielgrzyma Licheńskiego, z którymi kustosze utrzymują kontakt, to zaproszenie na dzisiejszą uroczystość traktują jako zwieńczenie i rozpoczęcie. Dzięki ich przyjazdom, dzięki ich wsparciu duchowemu i materialnemu powstało Sanktuarium" - powiedział ks. Andrzej Pakuła.

 

W koncelebrze uczestniczyli kustosze licheńskiego Sanktuarium: senior, ks. Eugeniusz Makulski MIC, pomysłodawca i budowniczy licheńskiej bazyliki oraz obecny, ks. Wiktor Gumienny MIC, kontynuujący dzieło swojego poprzednika. Na początku  ks. Gumienny  powitał wszystkich przybyłych na dzisiejszą liturgię, dziękując jednocześnie za przyjazd i za wszelkie modlitwy zanoszone przed tron Boga za pośrednictwem Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. W kilku słowach przypomniał także historię licheńskiego Sanktuarium, począwszy od objawień Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi w lesie grąblińskim, przez koronację Cudownego Obrazu w 1967 roku, na budowie licheńskiej bazyliki ku czci Bożej Rodzicielki kończąc.

 

Jedną z osób, które postanowiły przybyć do Lichenia w tym ważnym dniu dla Sanktuarium, był pan Marcin Nieznański z Bydgoszczy. - "Jak tu przyjechałem pierwszy raz to wozem konnym żeśmy jechali o 4 rano. Żeśmy szli do starego kościoła i tutaj żeśmy przyjeżdżali od siedemdziesiątego piątego roku. Co roku jestem przynajmniej dwa razy. Wiedzieliśmy, że pod koniec czerwca będzie ta uroczystość dlatego żeśmy dzisiaj przyjechali" - wyjaśnił.

 

Na zakończenie Mszy św. głos zabrał ks. Eugeniusz Makulski MIC, kustosz senior licheńskiego Sanktuarium. Wyjaśnił zgromadzonym w świątyni wiernym, jak ważną rolę w jego życiu pełni Licheń, tutejsze Sanktuarium oraz orędzie Matki Bożej, które przekazała przed ponad stu pięćdziesięcioma laty pasterzowi Mikołajowi. Przywołał także wspomnienia związane z koronacją Cudownego Obrazu w 1967 roku przez Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Wyraził ogromną wdzięczność wszystkim, którzy przez wiele lat wspierali licheńskie Sanktuarium zarówno modlitwą, jak i ofiarami. Dodał, że tutejsze Sanktuarium powstało dzięki zwykłym ludziom, którzy nierzadko przekazywali przysłowiowy wdowi grosz na jego rozbudowę i szerzenie kultu Matki Bożej Licheńskiej. Wspomniał także o dziełach miłosierdzia (hospicjum i centrum pomocy rodzinie), które prowadzą księża marianie w Licheniu. Na zakończenie podziękował wszystkim za przybycie i zaprosił na kolejne spotkanie Duchowej Rodziny Mariańskiej w Sanktuarium już za rok.

 

Wychodząc ze świątyni każdy z pielgrzymów otrzymał okolicznościowy egzemplarz Pielgrzyma Licheńskiego, czasopisma wydawanego przez licheńskie Sanktuarium. Znalazły się w nim m.in. obszerne wywiady z ks. kustoszami: ks. Makulskim MIC i ks. Gumiennym, a także informacje odnośnie do inicjatyw podejmowanych przez księży marianów w przeciągu ostatnich kilku lat.

 

Duchowa Rodzina Mariańska to grupa osób wspierająca licheńskie Sanktuarium modlitwami i ofiarami. Z osobami tymi księża marianie są w stałym korespondencyjnym, mailowym lub telefonicznym kontakcie. Od ubiegłego roku w jej ramach działa Wspólnota Modlitewna, która modli się w ustalonych intencjach.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook