13. rocznica śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

(fot. flickr.com/ by Ania i Artur Nowaccy)

Dzisiaj mija 13. rocznica śmierci wybitnego filozofa ks. prof. Józefa Tischnera. Uroczystości wspomnieniowe odbędą się 29 i 30 czerwca w rodzinnej miejscowości autora "Etyki Solidarności", czyli w Łopusznej na Podhalu.

 

W programie na 30 czerwca zaplanowano wspomnienia o księdzu profesorze oraz projekcję filmu i spotkanie z reżyserem Szymonem J. Wróblem. Film pt. "Jego oczami", w którym narratorem jest młodszy brat ks. Tischnera, Kazimierz, był już pokazywany w wielu miastach Polski, a także w Wilnie i - ostatnio - w Stambule. Wstęp na pokaz i spotkanie jest wolny. Projekcja odbędzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej, który sąsiaduje z "Tischnerówką" - Izbą Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera.

Prezentacja filmu zostanie poprzedzona spotkaniem na łopuszańskim cmentarzu, by złożyć kwiaty na grobie autora "Etyki solidarności" i pomodlić się w jego intencji. O godz. 11.00 rozpocznie się Msza święta w kościele parafialnym, a po niej, o godz. 12.30.

Uroczystości w Łopusznej rozpoczną już 29 czerwca o godz. od Mszy św. o godz. 18.30. Zaraz po Mszy, około godz. 19, rozpocznie się w tym samym miejscu "Wieczór z ks. Tischnerem", podczas którego będzie można posłuchać archiwalnego kazania ks. Tischnera oraz występu zespołu regionalnego "Nasza Rodzina".

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego" i "Znaku". W 1981 r. został kapelanem "Solidarności". W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Na tych nabożeństwach gromadziły się tysiące ludzi. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?