Argentyna: NIE ustawie o sztucznej prokreacji

Radio Watykańskie
(fot. carolina_biological / flickr.com)

Nie wszystko, co jest technicznie wykonalne, jest etyczne i możliwe do zaakceptowania. To stanowisko przypomniał po raz kolejny argentyński episkopat. Tym razem jednak wydał specjalny komunikat odnoszący się do przyjętego ostatnio w tym kraju prawa o legalizacji sztucznego zapłodnienia.

 

Nowe rozporządzenie narzuca obowiązek bezpłatnego wykonywania tego typu praktyk we wszystkich ośrodkach i szpitalach publicznej służby zdrowia.

 

"Przekazywanie życia ludzkiego ma taką godność, że nie można go ograniczać do zachowania parametrów technicznych. Chodzi tu między innymi o prawo do tożsamości poczętych dzieci. Ponadto ostatnio przyjęta ustawa o «zintegrowanym dostępie do poczęcia medycznie wspomaganego» rodzi niepokój o legalizację nowych form manipulacji życiem ludzkim na etapie embrionalnym" - podkreślają argentyńscy biskupi.

 

Hierarchowie wskazują także, że w zapisach brak jest wyraźnego zakazu niszczenia embrionów ludzkich w jakiejkolwiek postaci, a także wykorzystywania ich do celów handlowych, przemysłowych czy doświadczalnych. Jasno podkreślają, że jakakolwiek istota ludzka, nawet poczęta w procesie zapłodnienia pozaustrojowego, ma tę samą godność i prawa, co każdy człowiek.

 

"Nasz kraj ma mądrą i humanistyczną tradycję prawną ochrony życia ludzkiego od jego poczęcia. To zabezpieczenie, niezależnie od wyrażanych opcji religijnych, jest wyrazem szacunku, na który zasługuje każde ludzkie życie, a który stoi u podstaw działania systemu praw człowieka" - podkreśla argentyński episkopat.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook