Watykan: 34 arcybiskupów otrzyma paliusz

(fot. flickr.com/ by dslrtravel.com)

34 arcybiskupów metropolitów, w tym abp Marek Jędraszewski z Łodzi oraz abp Józef Kupny z Wrocławia, otrzyma w najbliższą sobotę, 29 czerwca paliusz z rąk Ojca Świętego.

 

Jednemu z mianowanych w ciągu minionego roku arcybiskupów-metropolitów, abp François Xavier Lê Văn Hôngowi z Huê w Wietnamie paliusz zostanie przekazany w jego stolicy biskupiej - poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

 

W gronie arcybiskupów, którzy otrzymają paliusz będzie też między innymi nowy arcybiskup-metropolita wileński, Gintaras Grušas; metropolita Glasgow w Szkocji, Philip Tartaglia; San Francisco w USA, abp Salvatore Joseph Cordileone; Joseph William Tobin C.SS.R z Indianapolis w USA czy Mario Aurelio Poli z Buenos Aires w Argentynie - następca na tej stolicy kard. Jorge Bergoglio SJ - wybranego 13 marca na stolicę Piotrową.


Paliusz to okrągły pas ok. 30 centymetrowej długości z białej wełny z wkomponowanymi w niego sześcioma krzyżami i dwoma końcami opadającymi na plecy i piersi. Wełna, z której są utkane, pochodzi z dwóch baranków, które papieże przyjmują w liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki - 21 stycznia w kaplicy Urbana VIII w Watykanie. Wcześniej święci się je podczas Mszy św. w rzymskiej bazylice pod wezwaniem tej męczennicy, wzniesionej nad jej grobem przy via Nomentana.

Sam paliusz był początkowo wyłącznym przywilejem papieża, ale już w połowie pierwszego tysiąclecia biskupi Rzymu zaczęli obdarzać tym paskiem niektórych hierarchów, którym powierzali jakieś szczególne zadania lub uprawnienia. Na przykład w 513 r. św. Symmach wręczył paliusz św. Cezaremu, biskupowi z Arles. Praktyka nakładania paliuszy metropolitom sięga połowy IX wieku. Obdarzeni tą godnością hierarchowie mają prawo i obowiązek zakładania paliusza w czasie Mszy św. sprawowanej na terenie swej metropolii, nie mogą ich natomiast nosić poza tym obszarem. Tylko papież ma prawo nosić paliusz na całym świecie.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?