"Tragedia Wołyńska - grzech przeciw ludzkości"

(fot. Władysława Siemaszków, Ludobójstwo, Henryk Słowiński / Wikimedia Commons)

Grzechem przeciw ludzkości nazwał Tragedię Wołyńską abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który 24 czerwca podczas obchodów 8. rocznicy otwarcia odnowionego po zniszczeniach komunistycznych Cmentarza Orląt Lwowskich zaapelował, by upominać się o sprawiedliwość w imię prawdy i szacunku dla ludzkiego życia.


- Czy potrzeba dzisiaj mówić o sprawiedliwości? - pytał abp Mokrzycki. Wyjaśniał, że w sensie religijnym "sprawiedliwość jest cnotą moralną, która polega na stałej i trwałej woli oddawania Bogu i bliźniemu tego, co im się należy" (KKK 1807)". - I w tym miejscu chcę zatrzymać się nad mogiłami ofiar Tragedii Wołyńskiej - powiedział metropolita lwowski.

 

Abp Mokrzycki przypomniał, że 14 lipca wspominać będziemy wydarzenie, jakie miało miejsce siedemdziesiąt lat temu. W jego trakcie życie straciły dziesiątki tysięcy niewinnych ludzi. Oprócz Polaków, ginęli również Ukraińcy oraz osoby innych narodowości. Ginęli ludzie, którzy podawali bratnią dłoń. Po wielu latach stawiamy im pomniki i odnawiamy miejsca pochówku.

 

- Jednak czy takie postępowanie wyczerpuje definicję sprawiedliwości, zapisaną w Katechizmie? - pytał hierarcha. - Czy jest to wystarczające oddanie bliźnim tego, co się im należy? W tej kwestii chodzi o prawdę, a prawda jest bardzo jasno określona w piątym przykazaniu - nie zabijaj! - podkreślił.

 

- Powiedz mi zatem, bracie i siostro! - Czy gdy człowiek zabija człowieka, gdy ludzie giną z ręki innych, czy jest to grzech przeciw ludzkości, czy też nie?! - pytał wiernych abp Mokrzycki. - W imię sprawiedliwej pamięci o tamtych ludziach powiadam - jest! A ponieważ nie wszyscy widzą tak samo, dlatego trzeba upominać się o sprawiedliwość w imię prawdy i szacunku dla ludzkiego życia - wzywał metropolita lwowski. Zaznaczył, że pragnienie sprawiedliwości pozwala nam dbać o szczegóły historii i składać jej fragmenty w jednolitą całość, a ta całość to nic innego jak prawda o czasach i ludziach. - Proszę Was z tego miejsca, dbajcie o sprawiedliwość historii i współczesności. Dbajcie o sprawiedliwość, bo ona jest fundamentem zgody i przebaczenia - zaapelował abp Mokrzycki.

 

24 czerwca 2013 r, w uroczystość Narodzenia Świętego Jana Chrzciciela, Rzymskokatolicki Episkopat Ukrainy wystosował List pasterski w 70. Rocznicę Tragedii Wołyńskiej. Arcybiskupi i biskupi tego Kościoła zapraszają wszystkich wierzących w Chrystusa do wspólnej modlitwy w łuckiej katedrze łacińskiej, która odbędzie się 14 lipca br. w symboliczną rocznicę tzw. "Krwawej Niedzieli".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Mr.W. 12:36:25 | 2013-06-25
 Tu  abp M. Mokrzycki
 http://gosc.pl/doc/1606718.W-Watykanie-o-Wolyniu

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Mr.W. 12:21:14 | 2013-06-25
  Stanowczo  nie podoba  mi się  słowo  "tragedia" użyte  w odniesieniu  do  rzezi wołyńskiej 1943,  ludobójstwo  to coś więcej niż tragedia .   Czy mówi się  o tragedii  Żydów w czasie II wojny światowej?  Ależ  nawe  ukuto  specjalny termin "holokaust", żeby  podkreślić  wyjątkowość  o niepowtarzalność  tego ... holokaustu.   Tragedia  to jest jak dziecko na rowerku wpadnie  pod ciężarówkę, albo wypadek autokaru z ludżmi - to jest tragedia.  Na Wołyniu - i nie tylko na Wołyniu - była  rzeż, ludobójstwo zaplanowane  z premedytacją i przeprowadzone bezwzględnie, po szatańsku.
  Co nie zmienia  faktu, że  ABp Mieczysław Mokrzycki  to wybitny kapłan, zasługujący  za swą postawę  na najwyższy  szacunek i uznanie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?