Dzieci to dobrobyt całego społeczeństwa

(fot. 3plus.pl/)

Rodziny duże to rodziny bogate w dzieci, a dzieci to dobrobyt całego społeczeństwa - powiedziała prezes Związku Dużych Rodzin "3+" Joanna Krupska, otwierając w sobotę 22 czerwca w Grodzisku Mazowieckim konferencję ekonomiczną "Dlaczego i jak państwo powinno wspierać rodzinę?", która odbywa się w ramach trwających w tym mieście I Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin.


"Rodziny duże to rodziny bogate w dzieci" - mówiła Joanna Krupska. Wyjaśniła, że jest to "bogactwo relacji, więzi, uczuć, serca". - To jest trwałe bogactwo, ono zostanie po nas, kiedy nas już nie będzie - ono będzie trwało - zaznaczała prezes Związku Dużych Rodzin.

 

"To także bogactwo materialne, dobrobyt państwa. Dzieci to jest dobrobyt całego społeczeństwa" - dodawała Krupska. Jednocześnie ubolewała, że paradoksalnie "rodziny, które są tak bogate, często z tego powodu, że decydują się na kolejne dziecko, popadają w ubóstwo". - Dzieje się tak dlatego, że mamy pokoleniowe zaległości w dziedzinie polityki rodzinnej - mówiła Joanna Krupska.

 

Jak stwierdziła, potrzeba w Polsce "polityki rodzinnej: odważnej, zdecydowanej, takiej, która będzie konkurencyjna wobec innych krajów". - Tak, by młode Polki nie rodziły dzieci w Londynie, tylko wybierały Warszawę, Grodzisk i inne polskie miasta - argumentowała prezes Związku Dużych Rodzin.

 

"Taką politykę chcemy budować razem, dlatego że zależy nam na Polsce rodzinnej; Polsce, w której nasze dzieci będą miały swoje rodziny i będą też chciały być bogate w dzieci. Bo dzieci to bogactwo przyszłości" - dodawała Krupska.

 

"Jeżeli nie pochylimy się nad problemem dzietności, jeżeli ktoś się nad tym nie zastanowi, to tak jakby nie zależało mu na interesie naszego państwa. To jest dla gmin bardzo ważna sprawa" - powiedział z kolei burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński.

 

W konferencji biorą udział socjologowie, demografowie i eksperci polityki rodzinnej. Wśród tematów spotkania są m.in. ocena polityki rodzinnej na rzecz rodzin wielodzietnych w naszym kraju, w tym działania rządu w tym zakresie, sytuacja demograficzna Polski oraz idea Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

 

W konferencji uczestniczą też m.in. minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz i Irena Wóycicka, podsekretarz stanu ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP oraz szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki, a także przedstawiciele władz samorządów, które wprowadziły karty dużych rodzin.

 

W spotkaniu uczestniczy jednak przede wszystkim wiele rodzin wielodzietnych, które przyjechały do Grodziska Mazowieckiego z całego kraju, łącznie ok tysiąca osób.

 

Grodzisk Mazowiecki nie bez przyczyny został wybrany na miejsce zjazdu dużych rodzin. Burmistrz miasta Grzegorz Benedykciński pięć lat temu wprowadził Kartę Dużej Rodziny, uprawniającą rodziny wielodzietne do zniżek na basen, do kina, komunikacji i związane z przedszkolami. Korzysta z nich 400 rodzin. Dzięki temu dzietność w Grodzisku Mazowieckim, która w 2006 roku wynosiła 1,3, obecnie wzrosła do 1,7. Burmistrz podkreśla też, że dzięki większej liczbie dzieci nie trzeba zamykać szkół ani zwalniać nauczycieli.

 

Grodzisk Maz.: prezydent Komorowski o wprowadzeniu ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin

 

O planach i potrzebie wprowadzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin mówił Prezydent RP w Grodzisku Mazowieckim. Bronisław Komorowski wraz z małżonką wziął udział w inauguracji I Ogólnopolskich Dni Dużych Rodzin, zorganizowanych przez władze samorządowe oraz Związek Dużych Rodzin Trzy Plus.


Gratulując władzom samorządowym Grodziska, które jako pierwsze na Mazowszu wprowadziły Kartę Dużych Rodzin, prezydent Komorowski stwierdził, że "jak żywioł" przez Polskę przetacza się idea tworzenia Kart Dużych Rodzin. Wprowadziło ją już ponad 50 miast w całym kraju, na szczeblu regionalnym powstała karta małopolska, a kolejni marszałkowie składają deklaracje, że to zrobią, m.in. marszałek województwa śląskiego. - Mam nadzieję, że koordynacja dwóch kart - małopolskiej i śląskiej - stanie się dobrym impulsem do tworzenia ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin - stwierdził prezydent Komorowski. Zapowiedział koordynację działań z ministrem pracy i polityki społecznej Władysławem Kosiniak Kamyszem, ministrem transportu i infrastruktury, kultury. - Wprowadzenie takiej karty wymaga konsolidacji wysiłków rządowych, prezydenckich, i samorządowych - podkreślił prezydent.

 

- Jestem przekonany, że już niedługo będziemy mogli zaproponować ogólnopolską kartę, mobilizując władze w skali kraju do podjęcia wysiłku i zbudowania ogólnopolskiego mechanizmu nie tylko wspierania dużych rodzin, ale też ułatwiania wychowywania dzieci w warunkach, które w jeszcze większym stopniu będą sprzyjały kształtowaniu postaw społecznych, obywatelskich, udziału w kulturze i sporcie - stwierdził. - Jestem przekonany, że oparta o samorząd Karta Dużych Rodzin to niezwykle ważna rzecz z punktu widzenia kształtowania dobrego klimatu rodziny, o który zabiega Kancelaria Prezydenta - dodał.

 

Bronisław Komorowski przypomniał, że dobry klimat wokół dużej rodziny to dobry klimat wokół jednej trzeciej dzieci w Polsce, bo tyle dzieci rodzi się w rodzinach wielodzietnych. - Miarą polskiego problemu jest fakt, że za wielodzietne uznawane są rodziny z trójką i więcej dzieci, choć nasze babki by się z tego śmiały, a nasze mamy też byłyby lekko zdziwione - mówił prezydent.

 

Dlatego podziękował wszystkim, którzy dźwigają ciężar odpowiedzialności za powołanie życia i wychowywanie dzieci. - Dziś problemem Polski jest to, żeby przekroczyć liczbę dwójki dzieci w rodzinie i do tego zmierzamy. Temu ma służyć cały szereg elementów programu dla rodziny - podkreślił Komorowski. Stwierdził, że programy - rządowy i prezydencki - są kompatybilne a nie konkurencyjne, oparte o maksimum tego, co budżet jest w stanie dać, a minimum tego, co jest potrzebne, bo Polska jest krajem na dorobku, co zmusza do trudnych wyborów. - Ale jestem pewien, że konsekwentne działanie rządu, takie jak wsparcie dla programu przedszkolnego, wspólne promowanie Karty Dużych Rodzin, zrealizowanie idei przedstawionej przez nas w programie Dobry Klimat dla Rodziny, wprowadzenie ulg podatkowych, tak ulokowanych, żeby mogły trafiać do rodzin, które mają już dużo dzieci i są na dorobku życiowym, przyniosą efekty - stwierdził Prezydent. Podkreślił, że ulgi muszą być adresowane nie do starszych małżeństw, a do tych, które wchodzą w życie i teraz podejmują decyzję o kolejnym dziecku.

 

- Wszyscy na tej sali wiedzą, na czym polega trud wychowania dzieci, dlatego ulga podatkowa to nie żadna jałmużna, a inwestycja w przyszłość, to jest zachęta aby ci, którzy płacą podatki i z trudem dźwigają ciężar odpowiedzialności za własne życie i swoich dzieci, mieli trochę lżej - mówił Prezydent. Zapewnił, że będzie zabiegał u ministra finansów w rządzie i u opinii publicznej o poparcie dla tej idei.

 

- Znamy trud wychowywania większej liczby dzieci i zapewniam, że jest druga strona medalu - oprócz wysiłku, zmęczenia, trudnych wyborów, jest strona absolutnie radosna, tak że jestem pewien, że dziś i jutro w Grodzisku będzie dużo radości - zakończył Bronisław Komorowski.

 

Do zgromadzonych zwróciła się także Anna Komorowska dziękując za zaproszenie. Z uznaniem mówiła o wysiłku organizatorów oraz rodzin, które przybyły z całej Polski, co nie jest łatwym przedsięwzięciem. Uczestnicy spotkania będą dzielić się doświadczeniami, bo na pewno jest bardzo dużo kłopotów i trudności, ale też dużo radości i miłości. - Wierzę, że mówienie o pozytywach będzie dominowało, a debata, która się będzie toczyć, pozwoli żeby życie rodzin wielodzietnych było lżejsze - stwierdziła małżonka Głowy Państwa. W przededniu Dnia Ojca złożyła też ojcom najlepsze życzenia.

 

1 2  
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?