Życzenia Prymasa Polski dla bp. Jana Wątroby

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przesłał na ręce bp. Jana Wątroby - nowego ordynariusza diecezji rzeszowskiej, list z życzeniami i gratulacjami. "Przejmujesz bogate dziedzictwo duchowe Kościoła rzeszowskiego (…) Masz tego duchowego dziedzictwa strzec i je ubogacać" - napisał metropolita gnieźnieński.

 


Drogi Księże Biskupie Janie
Pasterzu Kościoła rzeszowskiego !

Z radością przyjąłem wiadomość o wyniesieniu Cię przez Ojca Świętego Franciszka do godności biskupa diecezjalnego i powierzeniu Ci pasterskiej troski o Kościół rzeszowski.

Powołanie kapłańskie i biskupie to wielka łaska Boża, to wielki "dar i tajemnica", jak pięknie określił to bł. Jan Paweł II w tytule rozważań z okazji swojego jubileuszu kapłańskiego.

Powołanie kapłańskie odkrywałeś najpierw w swoim środowisku rodzinnym i parafialnym w Białej k. Wielunia. Później rozeznawałeś je i umacniałeś w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Wreszcie zostało ono potwierdzone święceniami kapłańskimi, które przyjąłeś w dniu 27 maja 1979 roku w katedrze częstochowskiej, z rąk ówczesnego pasterza tego Kościoła biskupa Stefana Baryły.

Po dwuletnim doświadczeniu duszpasterskim w parafii w Wieruszowie wyjechałeś do Rzymu, aby tam, w ramach Fundacji Jana Pawła II, objąć troską duszpasterstwo polskich pielgrzymów przybywających do Wiecznego Miasta. Jednocześnie podjąłeś studia na Uniwersytecie Laterańskim, uzyskując stopień licencjata teologii, a następnie doktora teologii w Warszawie. Współpracując przykładnie ze swoim biskupem, jako jego sekretarz, troszczyłeś się o nowe powołania kapłańskie i o formację duchową kapłanów w oparciu o nauczanie Soboru Watykańskiego II i najnowsze dokumenty Urzędu Nauczycielskiego Kościoła.

Papież Jan Paweł II, znający Cię osobiście i w oparciu o dokumentację przekazaną przeze mnie jako Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, mianował Cię w dniu 20 kwietnia 2000 roku biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej, które to zadanie wypełniałeś gorliwie i przykładnie. Ojciec Święty Franciszek powierzył Ci w dniu 14 czerwca 2013 roku troskę pasterską o diecezję rzeszowską, mianując Cię jej biskupem diecezjalnym.

Drogi Biskupie Janie!

Przejmujesz bogate dziedzictwo duchowe Kościoła rzeszowskiego, budowane z wielkim oddaniem przez pierwszego pasterza tej diecezji biskupa Kazimierza Górnego, jego współpracownika, a także przez kapłanów i lud Boży. Masz tego duchowego dziedzictwa strzec i je ubogacać tak, aby współczesne pokolenie wiernych, oddane Twojej pasterskiej opiece i przewodnictwu, mogło wzrastać w wierze, nadziei i miłości oraz budować komunię ludu Bożego w diecezji rzeszowskiej.

Matka Boża Częstochowska niech Cię osłania hetmańskim płaszczem jako Matka Kościoła, a słowa modlitwy bł. Jana Pawła II, wypowiedziane w 2000 roku podczas Mszy św. z okazji Jubileuszu Biskupów, niech staną się także Twoją modlitwą: "Daj nam, o Panie, mądrość serca. (…) Aby otrzymać ten dar, niezbędny warunek dobrego rządzenia Kościołem, my pasterze musimy jako pierwsi przejść przez Niego, «bramę owiec» (por. J 10, 7). Musimy naśladować Dobrego Pasterza (J 10, 11. 14), aby wierni słuchając nas słyszeli Jego, a idąc za nami szli za Nim, jedynym Zbawicielem wczoraj, dziś i na wieki".

Szczęść Boże na tej nowej drodze powołania biskupiego!

† Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?