Abp Hoser: ludzkie życie ma charakter sakralny

KAI / drr

Ludzkie życie ma charakter sakralny, ponieważ człowiek jest obrazem i świątynią Boga - przypomniał dziś abp Henryk Hoser. W drugą rocznicę podniesienia do godności bazyliki barokowej świątyni pw. Świętej Trójcy w Kobyłce, biskup warszawsko-praski przewodniczył tam uroczystej Mszy św., po której poświęcił Dom Pielgrzyma.

W homilii abp Hoser zwrócił uwagę, że człowiek obok życia biologicznego ma także życie duchowe, które decyduje o jego godności. - Bóg ma w nas przebywać, powinniśmy być Nim napełnieni, a jest to możliwe tylko wówczas, jeśli jest w nas Jego łaska - przekonywał.

Hierarcha zwracał uwagę, że tym co "wyrzuca" Boga z ludzkiego serca jest grzech, dlatego im bardziej człowiek oddala się od Stwórcy, tym mniej On w nim przebywa, a w końcu Go nie ma.

- Podobnie jest z życiem. Im bardziej Bóg w nas istnieje, tym bardziej żyjemy. Gdy odchodzi, zdążamy ku wiecznej śmierci. To samo można zaobserwować w wymiarze społecznym. Im bardziej świat odchodzi od Boga, tym bardziej narastają akty niszczenia ludzkiego życia, czego przykładem jest przygotowywane obecnie w Belgii prawo pozwalające na eutanazję chorych dzieci - podkreślił abp Hoser. Ubolewał jednocześnie, że podobne prawo istnieje także w Polsce, tyle że w postaci prawa pozwalającego na zabijanie chorych dzieci w łonie matki.

DEON.PL POLECA

Biskup warszawsko-praski zachęcał wiernych do lektury encykliki "Evangelium vitae", którą nazwał "jednym z najbardziej dramatycznych dokumentów, jaki wyszedł spod pióra bł. Jana Pawła II". - Ludzkie życie ma charakter absolutny, jest nietykalne i sakralne, bo jest ono obrazem Boga w Trójcy Świętej - podkreślił.

Po Mszy św. abp Hoser poświęcił nowo wybudowany nowoczesny Dom Pielgrzyma.

Parafia w Kobyłce powstała przed rokiem 1415, jako jedna z najstarszych w okolicach Warszawy. W chwili założenia należała do diecezji płockiej. Stojący do dziś murowany kościół, według projektu i budowany pod osobistym nadzorem architekta Guido Antonio Longhiego z Lombardii, został ufundowany przez bp. Marcina Załuskiego - sekretarza króla Augusta II w latach 1736-1740. Uroczyste nadanie kościołowi tytułu bazyliki odbyło się 18 czerwca 2011 r. W trakcie liturgii miała wówczas miejsce konsekracją nowego ołtarza.

W Roku Wiary bazylika w Kobyłce jest w diecezji warszawsko-praskiej kościołem stacyjnym, w którym wierni mogą uzyskać odpust zupełny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Hoser: ludzkie życie ma charakter sakralny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.