Kilka tysięcy osób na Płockim Tygodniu Rodziny

Marsz dla Życia i Rodziny, pielgrzymka do relikwii św. Joanny Beretty Molla, warsztaty dla małżeństw "Nawigacja w Rodzinie" oraz spotkanie z aktorem Lechem Dyblikiem znalazły się w programie II Płockiego Tygodnia Rodziny, który zakończył się w Płocku. Tydzień odbywał się pod hasłem "Płock Rodziną Stoi", wzięło w nim udział kilka tysięcy płocczan.


II Płocki Tydzień Rodziny został zainaugurowany Marszem dla Życia i Rodziny, z udziałem około 2 tysięcy osób. Inicjatorem marszu było Centrum Organizacji Pozarządowych w Płocku, z Kazimierzem Cieślikiem na czele. Marsz poprzedziła Msza św. w katedrze, pod przewodnictwem bpa Piotra Libery, a zakończył koncert Magdy Anioł na Starym Rynku.

 

Dobrą frekwencją cieszyły się dwa pikniki rodzinne: w sobotę 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dzień Dziecka w ZOO i Parku Północnym na osiedlu Podolszyce Północ, a także spotkanie pod nazwą "Relaks i rozrywka", organizowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów i Płocką Radę Seniorów w tzw. "zielonym ogródku" Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych w Płocku.

 

Ponadto grupa małżeństw wzięła udział w warsztatach multimedialnych "Nawigacja w Rodzinie" w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym "Studnia". Uczestnicy mogli wysłuchać wykładów specjalistów od problematyki rodzinnej (m.in. Roberta Tekieli, Jacka Pulikowskiego, Anny Kołodziejczyk), a potem skonfrontować je z własnymi doświadczeniami, wypełniając przygotowaną ankietę.

 

"Warsztaty `Nawigacja w Rodzinie` był dobrym czasem na to, aby przyjrzeć się sobie i swojej rodzinie - ułatwiła to indywidualna ankieta. Dzięki takiemu połączeniu, można wrócić do domu ze świadomością dziedziny, która szczególnie wymaga uwagi, naprawy, uzdrowienia. Na pewno każdy znalazł coś dla siebie" - przekonywała Hanna Duda z Domowego Kościoła w diecezji płockiej, który koordynował warsztaty.

 

Ponadto chętni mogli w NovymKinie Przedwiośnie obejrzeć bezpłatnie film fabularny "Odważni", ukazujący ojcostwo z jego różnych wymiarów.

 

Dużym zainteresowaniem młodych płocczan cieszyły się spotkania w liceach z aktorem Lechem Dyblikiem, znanym m.in. z filmów "Wesele" czy "Róża" Wojciecha Smarzowskiego. Mówił m.in. o problemie wychodzenia z nałogu alkoholizmu. To był dla niego czas, gdy zrozumiał, że "mając różne przywary i słabości, można z nimi walczyć i wiele zrobić". To dlatego najpierw zaczął się uczyć języków obcych, a potem śpiewać po rosyjsku piosenki z Odessy, miasta zbudowanego przez przesiedlonych więźniów.

 

"W młodości otrzymałem wszystkie sakramenty, ale Pan Bóg niespecjalnie był mi potrzebny. Wydawało mi się, że radzę sobie doskonale sam. A jednak odczuwałem pewien brak. Przełomem była spowiedź po wielu latach nieprzystępowania do tego sakramentu. Dziś jesteśmy całą rodziną we Wspólnocie Neokatechumenalnej i jest to ciężka, stała praca nad sobą" - mówił artysta.

 

W programie II Płockiego Tygodnia Rodziny znalazło się też spotkanie z ks. dr. Jarosławem Kamińskim, diecezjalnym duszpasterzem rodzin. Goście parafii św. Jadwigi Królowej mieli okazję poznać problematykę związaną z troską o dzieci zmarłe przed narodzeniem i ich rodziców, aspekty prawne pochówku takich dzieci oraz plany pierwszego w Płocku pogrzebu dzieci nienarodzonych.

 

Podsumowaniem II Płockiego Tygodnia Rodziny była VIII pielgrzymka do relikwii św. Joanny Beretty Molla, z płockiej "Stanisławówki" do kościoła parafii św. Jakuba w Imielnicy, w intencji małżeństw starających się o dar potomstwa. Na zakończenie można było dokonać duchowej adopcji dziecka poczętego. Pątnicy obejrzeli także program artystyczny w wykonaniu znanego płockiego zespołu Bemolla pod kierunkiem Bogdana Marciniaka oraz wysłuchali koncertu grupy "40, 30 na 70".

 

Organizatorami II Płockiego Tygodnia Rodziny byli: pełnomocnik Prezydenta Płocka ds. Organizacji Pozarządowych, wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej, Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. Wydarzeniu patronował biskup płocki Piotr Libera i prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?