Brakuje polityki na rzecz rodzin wielodzietnych

Brakuje polityki na rzecz rodzin wielodzietnych
(PAP/Grzegorz Momot)
KAI/ ad

Fatalna polityka podatkowa państwa, w tym zabójczy dla dużych rodzin 23-procentowy podatek VAT, brak możliwości korzystania z odpisów podatkowych oraz dyskryminacja rodzin wielodzietnych na innych płaszczyznach to zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego przyczyny drastycznego spadku narodzin dzieci w Polsce.

- Nasz polski paradoks polega na tym, że w społeczeństwie podkreślającym wartość rodziny i uznającym ją za główne źródło szczęścia, nie wykształciła się adekwatna polityka tę wartość realizująca - mówił podczas procesji Bożego Ciała w Poznaniu wiceprzewodniczący Episkopatu Polski.

Metropolita poznański w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa poprowadził procesję eucharystyczną z kościoła Bożego Ciała do katedry w Poznaniu. Wzięło w niej udział kilka tysięcy wiernych, wśród nich parlamentarzyści, politycy i władze samorządowe.

- Eucharystia, czyli trwanie w Chrystusie, trwanie w Jego miłości ma swoje praktyczne konsekwencje społeczne - przekonywał abp Gądecki. Wśród nich wymienił trzy znaki rozpoznawcze chrześcijan - troskę o życie, o dziecko i o rodzinę.

DEON.PL POLECA

- Życia należy bronić tym bardziej, im bardziej uświadomimy sobie, że w Europie co 26 sekund ginie dziecko, a 97 procent aborcji przeprowadzanych w krajach afrykańskich jest dokonywanych ze środków Unii Europejskiej - mówił abp Gądecki, dziękując uczestnikom marszów dla życia organizowanych w różnych miastach Polski.

Metropolita poznański zachęcał do przyłączenia się do akcji zbierania podpisów "Jeden z nas", by zablokować finansowanie za publiczne pieniądze prywatnych instytucji, które wykorzystują środki finansowe podatników do zabijania dzieci przez aborcję czy eksperymenty na embrionalnych komórkach macierzystych. - Potrzeba powszechnej mobilizacji sumień, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia - zauważył abp Gądecki.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski przypomniał też, iż współczynnik dzietności plasuje Polskę na 209 miejscu spośród 222 badanych krajów, a według wyliczeń ONZ w 2050 roku polskie społeczeństwo będzie jednym z najstarszych na kontynencie. - Dane te nie dziwią, skoro koszt utrzymania dziecka jest dla wielu polskich rodzin nie do uniesienia - zaznaczył abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył też, że troska o dziecko powinna się przejawiać w trosce o jego wychowanie. - Nijak się to ma do proponowanego projektu edukacji seksualnej dzieci, forsowanego przez środowiska lewicowe i Ministerstwo Edukacji - mówił abp Gądecki.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Episkopatu konieczne jest przeciwstawienie się programom liberalnej i pobłażliwej edukacji seksualnej sięgającej czasów międzywojennych, kiedy to w imię rozpowszechniania antykoncepcji, legalizacji aborcji i prostytucji oraz upowszechniania rozwodów, wprowadzano do szkół edukację seksualną bez zasad etycznych. Metropolita poznański przypomniał też artykuł 72 Konstytucji RP, w świetle którego "każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed demoralizacją".

Abp Gądecki podkreślił także konieczność troski o rodzinę, w której mężczyzna i kobieta są wezwani do daru z siebie w miłości i przekazywania życia. - Związki partnerskie nie realizują nawet w najdalej idącej analogii zadań, ze względu na które małżeństwo i rodzina zasługują na właściwe i specyficzne uznanie prawne - mówił metropolita poznański.

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski wyraźnie sprzeciwił się też adopcji dzieci przez pary homoseksualne. - Włączenie dzieci do związków homoseksualnych na drodze adopcji oznacza w rzeczywistości dokonanie przemocy na tych dzieciach w tym sensie, że wykorzystuje się ich bezbronność, włączając je w środowisko, które nie sprzyja ich pełnemu rozwojowi ludzkiemu - mówił abp Gądecki.

Dlatego też władze cywilne powinny uważać za swój pierwszorzędny obowiązek uznawanie prawdziwej natury małżeństwa i rodziny, ochronę ich i popieranie, strzeżenie moralności publicznej i sprzyjanie dobrobytowi domowemu. Zdaniem abp. Gądeckiego to zobowiązanie ciąży na nich zwłaszcza w związku z zagrożeniem ze strony ideologii gender, która uwypukla rolę płci kulturowej lub społecznej w odróżnieniu od płci biologicznej.

- Podstawowym założeniem genderyzmu jest odrzucenie terminu męskości i kobiecości, a wprowadzenie określenia ról jakie człowiek przyjmuje w życiu społecznym - mówił abp Gądecki. W ten sposób w projekcie genderyzmu człowiek zaczyna służyć zwierzęciu w sobie, projekt ubóstwienia staje się w rzeczywistości projektem zezwierzęcenia człowieka.

Metropolita poznański zwrócił się do uczestników procesji Bożego Ciała w Poznaniu z apelem, by troska o życie, dziecko i rodzinę zwyciężyła z zabieganiem o własną przyjemność w życiu osobistym i społecznym.

Podczas procesji eucharystycznej na ulicach Poznania Najświętszy Sakrament nieśli metropolita poznański, biskupi pomocniczy, a także bp Romuald Kujawski z Porto Nacional w Brazylii. Na zakończenie uroczystości abp Gądecki przedstawił wiernym 12 nowo wyświęconych kapłanów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brakuje polityki na rzecz rodzin wielodzietnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.