Kardynał Dziwisz zaprasza na procesję

(fot. DrabikPany / Foter.com / CC BY)

Kard. Stanisław Dziwisz skierował do wiernych zaproszenie do udziału w uroczystej procesji Bożego Ciała, która przejdzie ulicami Krakowa 30 maja. Tematyka poszczególnych ołtarzy będzie nawiązywać do przeżywanego w Kościele Roku Wiary, a hasłem przewodnim uroczystości będą słowa "Panie, przymnóż nam wiary".


W swoim zaproszeniu kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do listu apostolskiego "Porta fidei", w którym papież Benedykt XVI napisał: "Pragniemy, aby ten Rok rozbudził w każdym wierzącym aspirację do wyznawania wiary w jej pełni i z odnowionym przekonaniem, z ufnością i nadzieją… Zwłaszcza w tym Roku każdy wierzący powinien ponownie odkryć treść wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary".

 

"Rozważając te treści przy kolejnych ołtarzach procesji Bożego Ciała, będziemy prosić Chrystusa, aby pomnożył naszą wiarę" - napisał metropolita krakowski.

 

Procesja rozpocznie się o godz. 9.00 Mszą św. sprawowaną na dziedzińcu przed Katedrą Wawelską, po czym przejdzie drogą królewską na Krakowski Rynek, zatrzymując się przy czterech ołtarzach zbudowanych obok kościołów: św. Idziego, św. św. Apostołów Piotra i Pawła, św. Wojciecha i przy Bazylice Mariackiej. Przy ostatnim ołtarzu zostanie umieszczony Obraz Jezu ufam Tobie, który wraz z relikwiami św. s. Faustyny i bł. Jana Pawła II, po zakończeniu procesji zostanie uroczyście wprowadzony do świątyni. Natomiast na ołtarzu przed Bazyliką będzie odprawiona Msza św., zwłaszcza dla tych, którzy nie mogli w Niej uczestniczyć w Katedrze.

 

Hierarcha zwrócił się z prośbą, aby w procesji uczestniczyły reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi Księżmi Proboszczami i Rektorami kościołów, asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia, wspólnoty, wojsko, ludzie nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież.

 

Tematyka poszczególnych ołtarzy będzie nawiązywać do przeżywanego w Kościele Roku Wiary, a hasłem przewodnim procesji będą słowa "Panie, przymnóż nam wiary". Pierwszy ołtarz będzie nawiązywał do "wiary wyznawanej" i w dekoracji umieszczone zostaną Biblia i Eucharystia. Drugi ołtarz dotyczył będzie "wiary celebrowanej", którą symbolizować będzie chrzcielnica. Trzeci ołtarz nawiąże do "wiary przeżywanej", którą symbolizować będą M. Zofia Czeska i M. Małgorzta Szewczyk, które wkrótce zostaną beatyfikowane. Ostatni ołtarz będzie ukazywał "wiarę przemodloną", którą będzie symbolizował modlący się bł. Jan Paweł II.

 

Zaproszenie kard. Stanisława Dziwisza zostanie odczytane w kościołach i kaplicach archidiecezji krakowskiej 26 maja.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wierny 14:06:11 | 2013-05-21
Panie daj nam wiarę jak ziarnko gorczycy.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?