Co cechuje polskie pieśni maryjne?

Co cechuje polskie pieśni maryjne?

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie śpiewacze z wybitnym śpiewakiem, Adamem Strugiem. Tym razem poświęcone będzie tradycyjnym pieśniom maryjnym.

Miesiąc maj nie przypadkowo w katolickiej pobożności zapisuje się jako miesiąc maryjny. Papież Franciszek jakiś czas temu zwracając się do bractw kościelnych przypomniał, że pobożność ludowa jest skarbem, jaki posiada Kościół.

Przejawia się to pięknie we wciąż żywych polskich tradycjach, które obserwować możemy również w maju, gdzie w wielu miejscach, czy to w kościołach, czy to przy przydrożnych kapliczkach i krzyżach, wierni gromadzą się by wyśpiewać ku czci Matki Niebieskiego Pana litanię loretańską.

Dawid Gospodarek: Co cechuje polskie pieśni maryjne?

DEON.PL POLECA

Adam Strug: Mnogość i kunszt

Dlaczego warto chronić przed zapomnieniem te od dawna nie słyszane w wielu parafiach pieśni?

Otrzymujemy od przodków różne dobra - materialne i niematerialne, spadek ów godzien jest szacunku.

Przy jakich okazjach kiedyś śpiewano pieśni maryjne?

Katolicy dawnych wieków nie ulegali filozoficznemu nominalizmowi, więc śpiewano je cały rok.

Jaka jest Twoja ulubiona pieśń maryjna?

Koronka o NMP o incypicie "Kto chce Pannie Maryi służyć", której nauczyła mnie babcia.

Co zaśpiewamy na spotkaniu w Krakowie?

Zaśpiewany skodyfikowane i nieskodyfikowane pieśni maryjne przekazywane wyłącznie w tradycji ustnej. Teksty tych pierwszych pochodzą ze śpiewnika pelplińskiego 1871, kodyfikującego tysiąc sto dwie, najczęściej używane w tamtym czasie pieśni, ale bez zapisu nutowego - odnajdujemy wśród nich wiersze m. in. Kochanowskiego, Żabczyca, Naborowskiego, Bolesławiusza i Karpińskiego. Teksty nieskodyfikowane są zazwyczaj wyrazem pobożności ludowej.

Do kogo skierowane jest to spotkanie?

Do wszystkich chętnych - nuż to z pobudek religijnych, czy estetycznych, a nawet ze zwykłej ciekawości. Zapraszamy więc młodszych i starszych, rodziny z dziećmi, wytrawnych śpiewaków i początkujących. Cechą tego śpiewu jest śpiew "po prostu".

Spotkanie będzie miało miejsce 18 maja od godziny 11:00 w dwóch sesjach: 11:00 - 13:30 i 15:00 - 17:30, po raz kolejny w Domu św. Barbary (oo. jezuici) przy Małym Rynku.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy na stronie: grzegorzwielki.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co cechuje polskie pieśni maryjne?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.