"Wniebowstąpienie to nie podróż w kosmos"

(fot. sxc.hu)

O tym, że wniebowstąpienie nie było żadną podróżą Chrystusa w kosmos, lecz oznacza, iż należy On już całkowicie do Boga, a jednocześnie jest wciąż blisko każdego z nas, przekonywał abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., której przewodniczył w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w podpoznańskim Suchym Lesie. Podczas liturgii metropolita poznański konsekrował również tamtejszą świątynię.

 

Konsekrując kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie, abp Gądecki przypomniał, że jednym z podstawowych zadań świątyni jest jednoczenie ludzi ze sobą i z Bogiem. "To miejsce, w którym miłość ludzka wstępuje ku niebu, a miłość Boża zstępuje na ziemię − zaznaczył kaznodzieja dodając, że świątynia ma "gromadzić wiernych tak, aby chociaż podczas modlitwy stanowili jedno serce i jedną duszę".

"W Kościele doświadczamy tego, że ziemia jest drogą do nieba, a życie każdego wierzącego, pomimo swoich ciężarów i ograniczeń, jest prawdziwą świątynią, w której mieszka Duch Święty" - przekonywał wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski stwierdzając jednocześnie, że wniebowstąpienie Chrystusa, które dziś świętujemy, wzywa każdego z nas do trudnego, niebiańskiego sposobu życia i to właśnie we wspólnocie Kościoła nasza codzienność, przy całej swojej monotonii i pozornej szarości, zostaje przemieniona zyskując wymiar nadprzyrodzony.

"Wniebowstąpienie nie było żadną podróżą w kosmos ku najdalszym gwiazdom, ponieważ również gwiazdy są zrobione z elementu fizycznego, podobnie jak Ziemia. Wniebowstąpienie Chrystusa oznacza tylko tyle, że nie należy On już do tego świata zepsucia i śmierci, które uwarunkowuje jeszcze nasze życie, ale należy całkowicie do Boga będąc jednocześnie blisko każdego z nas" - wyjaśnił abp Gądecki dodając, że chociaż my możemy oddalić się od Chrystusa, to On zawsze pozostaje w zasięgu naszego głosu, nie odszedł bowiem w jakieś odległe regiony kosmosu.

Metropolita poznański przypomniał też wiernym, że poprzez poświęcenie ich świątynia parafialna zostaje przeznaczona na stałe do wyłącznej służby Bożej.

"Dzień poświęcenia świątyni nazwany jest po łacinie dies natalis, to znaczy dzień narodzin danego kościoła, bo właśnie dzięki poświęceniu budynek ten może być w pełni nazwany domem Bożym i takim się staje" - wyjaśnił abp Gądecki dodając, że odtąd tutejsza parafia co roku będzie obchodzić rocznicę poświęcenia swojego kościoła, która stanowi analogię do rocznicy dnia chrztu świętego.

Uroczystość konsekracji kościoła w Suchym Lesie, jak podkreślił natomiast proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Niwczyk, poprzedzona była tygodniowymi rekolekcjami i peregrynacją po domach obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa poświęconego w styczniu w Paray-le-Monial w sanktuarium św. Małgorzaty Marii Alacoque, gdzie narodził się kult Serca Jezusowego.

We Mszy św. konsekracyjnej, oprócz licznie zgromadzonych parafian, uczestniczyły również siostry ze znajdującego się na terenie parafii, w Morasku, Domu Generalnego Sióstr Misjonarek Chrytsusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz kapłani związani z parafią - pochodzący z niej oraz wcześniej w niej pracujący.

Suchy Las od wieków należał, wraz z innymi okolicznymi wioskami, do parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicy, która powstała w XI-XII wieku. W 1945 r. miejscowość Chojnice została włączona do pobliskiego poligonu wojskowego w Biedrusku, a kościołem parafialnym stała się przyznana parafii świątynia poprotestancka wzniesiona w 1907 r. w Morasku.

W 1948 r. do Suchego Lasu, największej z należących do parafii miejscowości, przeniesiono odkupiony od wojska drewniany barak, który został poświęcony jako kaplica pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, a zarazem kościół sukursalny (pomocniczy) parafii Chojnice-Morasko.

Po II wojnie światowej w parafii posługiwali księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a dopiero od 1983 r. przeszła ona pod zarząd Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Trzy lata później władze komunistyczne wydały zezwolenie na budowę w Suchym Lesie kościoła, która rozpoczęła się w 1989 r. Dopiero w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, jak zaznaczył proboszcz tutejszej parafii, rozpoczęto na stałe sprawowanie nabożeństw w nowym, niewykończonym jeszcze kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suchym Lesie. Obecnie tu właśnie, znajduje się centrum życia parafialnego.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook