Beatyfikowano apostoła chorych ks. Novarese

Radio Watykańskie
(fot. wikimedia.org)

W rzymskiej bazylice św. Pawła za Murami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone ogłosił błogosławionym - w imieniu papieża Franciszka - ks. Alozego Novarese. Ten włoski kapłan, żyjący w latach 1914-84, zasłynął jako wielki apostoł chorych. Z myślą o nich założył Pobożną Unię Cichych Pracowników Krzyża.

 

W kazaniu podczas Mszy św. beatyfikacyjnej najbliższy współpracownik Ojca Świętego przypomniał życie i zasługi nowego błogosławionego. "Słusznie zwany «apostołem chorych», przyczynił się on do zmiany sposobu myślenia i działania wobec nich, zastępując rezygnację i litość ich czynną rolą w apostolstwie wśród samych cierpiących" - powiedział sekretarz stanu. Podkreślił, że ks. Novarese zachęcał ich, by nie byli tylko przedmiotem solidarności i miłosierdzia, ale czynnymi podmiotami dzieła ewangelizacji. Szczególnie odczuwał potrzebę modlitwy zarówno za chorych i niepełnosprawnych, jak i razem z nimi.

Włoski kapłan towarzyszył im często w sanktuariach maryjnych, zwłaszcza w Lourdes. "Tę specyficzną wrażliwość na świat cierpienia czerpał też z własnych doświadczeń. Chorował od młodości i bliski już śmierci został niespodziewanie uzdrowiony, kiedy się za niego modlono. Aby włączyć w rozległy krąg tych spraw księży, osoby konsekrowane i wiernych świeckich, nowy błogosławiony, idąc nowatorską, genialną drogą duchowej pedagogiki, z biegiem lat utworzył najpierw Kapłańską Ligę Maryjną, a potem Ochotników Cierpienia i Cichych Pracowników Krzyża" - zaznaczył kaznodzieja.

Moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża jest od ub.r. Polak ks. Janusz Malski.

Dzisiejsza beatyfikacja była piątym tego rodzaju obrzędem w tym roku i w obecnym pontyfikacie, a pierwszym przeprowadzonym w Rzymie. Również po raz pierwszy przewodniczył mu sekretarz stanu, a nie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook