Głód zabił ćwierć miliona ludzi w Somalii

Radio Watykańskie

Głód w Somalii zabił w ciągu ostatnich dwóch lat ponad ćwierć miliona ludzi. Połowa z ofiar to dzieci poniżej piątego roku życia.

 

Te wstrząsające dane zawiera raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa FAO. Autorzy raportu podkreślają, że wspólnota międzynarodowa mogła ocalić część ofiar. Jednak świat zareagował zbyt wolno.

"Już wiosną 2011 roku zaczęliśmy alarmować w sprawie postępującej suszy w Somalii. Głos w tej sprawie zabrał też Papież. W konsekwencji zaczęliśmy zbierać fundusze, które przekazywaliśmy Caritas Somalii. Za pomocą różnych organizacji niesie ona pomoc na terytorium całego kraju" - mówi Silvio Tessari z ramienia Caritas pracujący w Rogu Afryki. Wskazuje zarazem, że niesienie wsparcia było utrudnione z powodu napiętej sytuacji. "W kraju szerzyła się anarchia i przemoc, co utrudniało jakiekolwiek działania. Napięcie pogłębiło i tak tragiczną sytuację sprowokowaną suszą. Wciąż poza granicami kraju pozostaje co najmniej milion Somalijczyków. Kraj ten potrzebuje nie tylko pomocy humanitarnej, ale i wsparcia w budowaniu klimatu zaufania, a co za tym idzie, konkretnego rozwoju i poprawy losu Somalijczyków" - podkreśla Tessari.

Najpoważniejsza od 60 lat susza dotknęła Róg Afryki w połowie 2011 r. Specjaliści oceniają, że połowa ofiar głodu w Somalii zmarła, zanim jeszcze ogłoszono tam klęskę żywiołową i przystąpiono do działań.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook