Jan XXIII. Sprawiedliwy wśród Narodów Świata?

(fot. Vatican / Wikimedia Commons)

Założyciel Fundacji Wallenberga, Baruch Tenembaum zaproponował, aby Instytut Jad Waszem w Jerozolimie przyznał papieżowi Janowi XXIII tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. Jako papieski przedstawiciel w Turcji i Grecji w czasie II wojny światowej abp Angelo Giuseppe Roncalli przyczynił się do uratowania życia wielu Żydów.


Korzystając ze statusu dyplomatycznego wymusił na władzach tureckich, by przepuściły przez cieśninę Bosfor statki wiozące tysiące żydowskich uciekinierów z Europy wschodniej, tym samym ratując im życie. Wysyłał też m.in. świadectwa chrztu i imigracji do Palestyny dla Żydów węgierskich. Pomagał też Żydom słowackim i bułgarskim, a także innym ofiarom nazizmu.

 

Tenembaum, który w 2009 r. był kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla, zauważa podobieństwa między Janem XXIII a obecnym papieżem Franciszkiem. - Obaj pochodzą z ubogich rodzin, obu charakteryzują idee pokoju i mają odwagę umieć przebaczać, nie tyle nie myśleć o przeszłości, ile projektować przyszłość. Roncalli narzucił światu coś nadzwyczajnego, gdy zwołał Sobór Watykański II - stwierdza założyciel Fundacji Wallenberga.

 

Papieża Franciszka zna on od czasu jego nominacji na arcybiskupa Buenos Aires. Przyjaźnił się zresztą z jego poprzednikiem, kard. Antonio Quarracino. - Jorge Bergoglio zawsze miał skłonność do dialogu międzyreligijnego i wielki szacunek dla historycznych wartości narodu żydowskiego - wskazuje Tenembaum.

 

Podkreśla, że Franciszek "mówi z prostotą, gdyż liczy się dla niego to, by ludzie go rozumieli, zabierając głos, nie chce popisywać się elokwencją". - Jest bardzo prosty, bardzo przystępny i z tego punktu widzenia wydaje mi się, że bardzo przypomina Jana XXIII. Zobaczyliśmy jego gesty, zapowiadające wiosnę Kościoła katolickiego. Mówię to jako Żyd i jako człowiek. Możemy być szczęśliwi i świętować pierwszego papieża latynoamerykańskiego - dodaje Tenembaum. Według niego "Kościół katolicki ma wielkie szczęście, że ma papieża autentycznie pokornego, który naucza nie tylko słowami, ale i gestami, swoim sposobem życia, swoją historią, a także swoim osobistym cierpieniem".

 

Międzynarodowa Fundacji Raula Wallenberga ma na celu podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy ryzykowali własnym życiem, aby ocalić Żydów w czasie II wojny światowej. Jej patron, Raul Wallenberg był szwedzkim dyplomatą na Węgrzech, który podczas II wojny światowej uratował w tym kraju tysiące Żydów. Został aresztowany przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu po wyparciu stamtąd Niemców.

 

Od tamtego czasu wszelki ślad po nim zaginął. Natomiast założyciel fundacji, 79-letni obecnie Baruch Tenembaum urodził się i mieszka w Argentynie. Pochodzi z rodziny rosyjskich Żydów ocalałych z pogromów w 1880 r.
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~z sieci 18:46:24 | 2013-05-01
W dziele The Encyclopædia Britannica (wydanie IX z roku 1878) napisano: „Analiza dziejów konklawe papieskich prowadzi do nieodpartego wniosku, że jeszcze nigdy nie dokonano wyboru niesplamionego symonią, a w licznych wypadkach była to symonia w najbardziej rażącym, bezwstydnym i jawnym wydaniu”.   http://pl.wikipedia.org/wiki/Symonia  

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~... 16:23:07 | 2013-05-01
Papież Jan XXIII miał nadzieję na pogłębienie działalności misyjnej. To, że jego nadzieje spełzły na niczym, świadczą uwagi wypowiedziane w sekrecie do swego bliskiego przyjaciela, kardynała Silvio Oddi, na krótko przed swoją śmiercią:

"Silvio, Silvio. Mój pontyfikat był niepowodzeniem. Nic z tego, co chciałem osiągnąć, nie zostało zrobione, a to, czego nie chciałem, aby zaistniało – zrealizowało się”.

Niestety, od czasu Soboru Watykańskiego II, Chrystusowe wezwanie: “Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” zostało zastąpione przez “Idźcie i dialogujcie ze wszystkimi narodami”.
http://www.bibula.com/?p=53780

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?