Biskupi Europy solidarni z prymasem Belgii

(fot. EPA/Julien Warnand)

O swojej solidarności z metropolitą Malines-Brukseli, abp André-Josephem Léonardem zapewniło kierownictwo Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Nawiązując do incydentu, który miał miejsce 23 kwietnia podczas wykładu na Uniwersytecie w Brukseli i ataku przez aktywistki feministycznego ruchu Femen kierownictwo CCEE wyraziło abp Léonardowi szczere współczucie i solidarność. Jednocześnie potępiło tę agresywną formę nietolerancji religijnej.


Równocześnie prezydium CCEE przyłączyło się do opinii biskupów belgijskich, którzy stwierdzili, że warunkiem debaty demokratycznej w sprawach dotyczących życia społecznego jest możliwość swobodnego wyrażenia swoich poglądów przez każdego z jej uczestników. Konieczny jest również wzajemny szacunek.

 

Radzie Konferencji Biskupich Europy przewodniczy obecnie arcybiskup Ostrzyhomia-Budapsztu, kard. Péter Erdő, zaś wiceprzewodniczącymi są metropolita Genui we Włoszech, kard. Angelo Bagnasco, oraz metropolita przemyski, abp Józef Michalik.

 

Do ataku doszło 23 kwietnia na Wolnym Uniwersytecie Brukselskim, gdzie abp Leonard uczestniczył w debacie na temat granic bluźnierstwa i wolności. Aktywistki dostały się na salę wznosząc okrzyki i wymachując transparentami m.in. z napisem "Stop homofobii". Kobiety oblały arcybiskupa wodą. Hierarcha nie reagował, lecz modlił się.

 

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?