Najmłodszy biskup katolicki na świecie

(fot. FSE.sk)

Papież Franciszek mianował 19 kwietnia jezuitę ks. Milana Lacha biskupem pomocniczym greckokatolickiej archieparchii (archidiecezji) preszowskiej w Słowacji. Niespełna 40-letni obecnie nowy hierarcha był dotychczas m.in. ojcem duchowym Papieskiego Kolegium Russicum w Rzymie i opiekunem duchowym skautów europejskich. Jest on obecnie najmłodszym biskupem na świecie.

 

Biskup-nominat Milan Lach urodził się 18 listopada 1973 w Kieżmarku (słowacki Kežmarok) na Spiszu słowackim. Z kościelnego punktu widzenia jest to obszar obecnej archieparchii preszowskiej. W latach 1992-95 studiował na Wydziale Teologii Greckokatolickiej w Preszowie i w 1995 rozpoczął nowicjat w Towarzystwie Jezusowym w Trnawie. W latach 1997-2001 uzupełniał studia teologiczne na miejscowym uniwersytecie i w 2001 przyjął w Koszycach święcenia kapłańskie.

Następnie pracował naukowo w latach 2001-03Ośrodku Duchowości Wschód-Zachód im. Michala Lacki w Koszycach, a w okresie 2009-11 był przełożonym tej placówki.

W 2009 ukończył studia teologiczne na Papieskim Uniwersytecie Wschodnim w Rzymie. W tym czasie był również ojcem duchowym Papieskiego Kolegium Russicum i asystentem duchowym Federacji Skautów Europy z siedzibą także w Wiecznym Mieście. W 2010 został członkiem Rady Rektorów przeglądu naukowego "Verba Theologica". Od 2 lat jest wicedzianem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu w Trnawie do spraw zagranicznych i rozwoju i na tym stanowisku zastała go dzisiejsza decyzja papieska.

Kościół greckokatolicki w Słowacji wywodzi się z Unii Użgorodzkiej z 1646. Od 30 stycznia 2008 ma rangę metropolii "sui iuris", czyli rządzącej się własnym prawem, odrębnym od łacińskiego. Siedzibą metropolii jest miasto Preszów, a na jej czele stoi od stycznia 2003 prawie 60-letni obecnie abp Jan Babjak, również jezuita. W skład metropolii wchodzą jeszcze dwie eparchie: bratysławska i koszycka. Podlega jej również eparchia św. Cyryla i Metodego w Toronto (Kanada). Obecnie słowacki episkopat greckokatolicki będzie liczyć 4 biskupów.

Nowy biskup pomocniczy w Preszowie jest obecnie najmłodszym hierarchą katolickim na świecie. Dotychczas miano to przysługiwało jego rówieśnikowi Linasowi (Genadijusowi) Vodopjanovasowi - biskupowi pomocniczemu w Telszach na Litwie, urodzonemu 8 czerwca 1973, a więc prawie pół roku wcześniej. Ponadto z 22 maja 1973 pochodzi inny biskup pomocniczy, też greckokatolicki jak Lach - Nil (Jurij) Łuszczak, mianowany 19 listopada ub.r. biskupem pomocniczym w Mukaczowie na Ukrainie. Warto podkreślić, że obaj hierarchowie są franciszkanami.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (9)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Julian 19:35:19 | 2013-04-24
do ~Księdzu. W historii Kościoła byli żonaci księża, ale nigdy nie było zonatych zakonników. Klasztor stałby się wtedy chyba... przedszkolem :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Księdzu 23:40:30 | 2013-04-19
Jozef mam ten sam problem. Zawsze chciałem zostać księdzem ale jak na złość jestem zakochany i nie mogę mojej dziewczyny odtawić bo ją kocham. I wbrew pozorom uważam że jest możliwe jednoczesne powołanie do małżeństwa i kapłaństwa. A chciałbym wstąpić do Jezuitów bo wiele lat jestem z nimi związany i to jest genialny zakon. No cóż..... trzeba nam czekać aż Franciszek zniesie celibat ;))

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Brajan 23:36:43 | 2013-04-19
celibat jest darem a nie ciezarem. ma pomagac wzrastac.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jozef 21:44:24 | 2013-04-19
Rafx:) dzięki za wyjaśnienia, bo właśnie sie zastanawiałem jak tu obejść celibat żeby zostać x.:):):):)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jerzyk 21:44:06 | 2013-04-19
- Niech Pan Bóg błogosławi i prowadzi!
Byłem w tekatedrze w Preszowie. W tym czasie na chórze mieli próbę młodzi ludzie. Spiewali te same pieśni co w naszych nowych Wspólnotach.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~JP 20:13:38 | 2013-04-19
Aż się dziwię, że jeszcze nikt nie wspomniał o jeszcze młodszym biskupie - toć nasz kochany papież Jan Paweł miał bodajże ukończone dopiero 38 lat w momencie konsekracji :)
Chwała Panu za nowego biskupa, oby służył mu całym sercem i z mocą! :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~M.A.M.H. 17:40:54 | 2013-04-19
Oj tam oj tam, nasz biskup Wojciech Polak też był najmłodszy na świecie w chwili konsekracji, a miał "niespełna" 39 lat ;). No ale już gratulujemy jezuitom. Niech mu Pan błogosławi :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~xRaf 17:08:40 | 2013-04-19
Każdy zakonnik składa ślub czystości (i jeszcze dwa inne, a jezuici trzy inne), więc z całą pewnością nie może mieć żony :) Według bardzo starej tradycji biskupami w Kościołach wschodnich zostają celibatariusze (niekoniecznie zakonnicy). Co do wstępowania do zakonów, nie ma reguły. Bywa, że wstępuje ksiądz diecezjalny i rozpoczyna całą drogę formacji zakonnej, choć najczęściej jest oczywiście tak, że święcenia przyjmuje się w zakonie. Co zaś do małżeństwa, to grekokatolicy (i prawosławni zresztą również) - jeśli chcą się ożenić - muszą to zrobić przed przyjęciem diakonatu. Księżom żenić się nie wolno. A żonaci nie mogą być zakonnikami, nawet jezuitami ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Jozef 16:39:20 | 2013-04-19
Mam pytanie, całkiem na poważnie: kapłani grekokatoliccy mogą mieć zony, w związku z powyższym czy kapłan grekokatolicki, który jest jednocześnie jezuita może mieć żonę? Czy do zakonu przyjmuje się grekokatolików, czy świecenia kapłańskie przyjmują w zakonne czy też już wyświecony kapłan grekokatolicki staje sie członkiem zakonu? Jak to wyglada w przypadku innych zakonów katolickich? Proszę o odpowiedź.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?