FENIKS 2013 dla Półtawskich - rozdano nagrody

(fot. Mariusz Han SJ)

FENIKS 2013 dla Półtawskich - rozdano nagrody

KAI / slo
(fot. Mariusz Han...
(fot. Łukasz...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Łukasz...
(fot. Łukasz...
(fot. Łukasz...
(fot. Łukasz...
(fot. Łukasz...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Mariusz Han...
(fot. Łukasz...

ZOBACZ TAKŻE

Wanda i Andrzej Półtawscy - to tegoroczni laureaci Nagrody Głównej FENIKS 2013 przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich podczas dorocznych targów.

 

W tym roku kapituła uhonorowała też prezydentową Karolinę Kaczorowską po raz pierwszy przyznaną Nagrodą - Księga życia. Ponadto dwa FENIKSY Specjalne powędrowały do bp. Antoniego Długosza i Ernesta Brylla. Nagrody wręczono wieczorem 13 kwietnia podczas uroczystej gali w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze.


Małżeństwo Półtawskich zostało uhonorowane FENIKSEM 2013 za "rzadko spotykany w świecie styl życia i zaangażowania konfesyjnego oraz godny naśladowania wkład w rozwój polskiej filozofii i kultury moralnej, za odsłonięcie wielu aspektów posługi duszpasterskiej Karola Wojtyły, wielkiego kapłana, biskupa i papieża" - podano w uzasadnieniu kapituły. Doceniono także ich wysiłek w obronie życia i godności życia, który wielu ludziom przynosi wsparcie i wzmacnia ich nadzieję. Kapituła nagrody podkreśliła również, że Wanda i Andrzej Półtawscy w swej aktywności naukowo-badawczej, niezaniedbującej porządku rodzinnego, w otwarciu na innych, stworzyli personalistyczny model małżeńskiej wspólnoty.

 

W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę - Księga życia. Otrzymała ją Karolina Kaczorowska, wdowa po prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim. Uhonorowano ją za "życie naznaczone służbą na rzecz narodu polskiego i młodzieży", działalność edukacyjną i wychowawczą a także charytatywną w Zjednoczeniu Polek w Wielkiej Brytanii. W uzasadnieniu podkreślono też, że jej służba publiczna naznaczona jest niezwykłą troską o los kolejnych pokoleń młodych Polaków, nastawiona na ochronę i popularyzację więzi rodzinnych, narodowych i społecznych.

 

W zamyśle kapituły, nowa nagroda - Księga życia ma być przyznawana ludziom, których aktywność i dorobek zasługują na największy społeczny szacunek i wdzięczność.

 

Podczas gali wręczono także dwa FENIKSY Specjalne. Pierwszy trafił do bp. Antoniego Długosza, za "żarliwego ducha wiary i miłości ekspresyjnie wyrażanego w bogactwie słowa, skierowanego zwłaszcza do najmłodszych, dzieci i młodzieży, wobec którego nie można przejść obojętnie".

 

Drugi FENIKS Specjalny trafił do Ernesta Brylla. Poetę uhonorowano za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, zwłaszcza poezji, "otwartej i czułej na powiew religijnych tajemnic, włączającej w swój duchowy obszar również tzw. sprawy ojczyźniane". Kapituła podkreśliła, iż twórczość Brylla odegrała ważną rolę w cementowaniu świadomości społecznej, zarówno w czasach komunizmu, jak i po 1989 r. "Bezpośrednie odniesienia do odbiorcy, odwoływanie się do archetypów i mitów narodowych, wrażliwość na tradycje liryki romantycznej oraz chęć nawiązywania rozmowy o fundamentalnych sprawach ludzkiej egzystencji - wszystko to sprawia, że pisarstwo Brylla nieustannie wywołuje zbiorowy oddźwięk i zyskuje należne poważanie - tak uzasadniała swoją decyzję kapituła.

 

Ponadto przyznano nagrody i wyróżnienia dla najlepszych książek w 10 kategoriach. W tym roku, po przerwie, przyznano nagrody w kategorii przekład. O nagrody ubiegało się 46 wydawców.

 

W kategorii literackiej nagrodę zdobyło Wydawnictwo Salezjańskie za książkę "Od Barabasza do Jezusa. Nawrócony jednym spojrzeniem" autorstwa Pietro Sarubbiego. Kapituła uznała, iż jest to poruszająca opowieść o nawróceniu i poszukiwaniu drogi do Kościoła i Boga.

 

W kategorii nauki kościelne nagrodę przyznano Wydawnictwu Bernardinum za książkę o. Wojciecha Giertycha OP pt. "Rozruch wiary". Według kapituły jest to znakomita rozprawa o sensie wiary, potrzebie i sposobach jej stałego umacniania i rozwoju.

 

W kategorii edytorstwo doceniono niezwykły album, jaki ukazał się nakładem Wydawnictwa Rosikon Press pt. "Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwi Chrystusowych" autorstwa Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Kapituła doceniła "ujmującą dbałość o faktograficzne detale i zachwycającą swoim estetycznym bogactwem literacko-graficzną opowieść o świętych relikwiach chrześcijaństwa".

 

W kategorii książki dla dzieci nagrodzono "Księgę spraw ważnych Lamelii Szczęśliwej" autorstwa Joanny Krzyżanek. Wydawnictwo Święty Wojciech doceniono za "mistrzowskie połączenie ilustracji i tekstu w służbie edukacyjnej roli książki dla dzieci".

 

Natomiast w kategorii książki dla młodzieży zwyciężyła Edycja św. Pawła za "Ocaloną z piekła. Wyznania byłej modelki" - Ani Golędzinowskiej. W ocenie kapituły, jest to świadectwo niezwykłego nawrócenia, które udowadnia, że droga do Boga może wieść przez najmroczniejsze ścieżki ludzkiego życia.

 

W kategorii książka autora zagranicznego uhonorowano Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za "Kres i początek. Papież Jan Paweł II - zwycięstwo wolności, ostatnie lata, dziedzictwo" autorstwa papieskiego biografa George Weigla. To, według kapituły, rzetelne i godne podsumowanie wielkiego pontyfikatu Jana Pawła II, zarazem niezwykła opowieść o naznaczonym cierpieniem bezwarunkowym oddaniu Chrystusowi.

 

W kategorii seria wydawnicza nagrodę zdobyło Wydawnictwo KUL za "Opera omnia Josepha Ratzingera", wydane w 2012 r. tomy 11 i 12 pod redakcją ks. Krzysztofa Góździa. Nagroda została przyznana za podjęcie i publikowanie w języku polskim "Dzieł zebranych" Josepha Ratzingera, Ojca Świętego Benedykta XVI, jednego z największych teologów naszych czasów. W ocenie kapituły jest to wzorcowa edycja, ukazująca zasadnicze nurty papieskiej myśli, skoncentrowanej na "duchu komunikacji" między światem ludzkim i boskim, ze szczególnym podkreśleniem wagi liturgii, zakorzenionej w podstawowym akcie wiary i w ludzkiej egzystencji.

 

W kategorii publicystyka religijna najlepszą okazała się książka autorstwa Ewy Czaczkowskiej pt. "Siostra Faustyna. Biografia Świętej" wydana przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Kapituła przyznając tę nagrodę doceniła nieustępliwość w dochodzeniu do prawdy o życiu i działalności świętej i tajemnic rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia.

 

Z kolei w kategorii multimedia nagrodę zdobyła wydana przez Hajdasz Produktion książka z filmem DVD "Zapomniane męczeństwo" autorstwa Jolandy Hajdasz.

 

Kapituła uznała, iż jest to cenne przypomnienie postaci i ofiary życia abp. Antoniego Baraniaka, jednego z najznamienitszych kapłanów polskiego Kościoła w XX wieku.

 

Natomiast w kategorii przekład uhonorowano Towarzystwo Naukowe KUL za pierwszy w Polsce, pełny, jednolity przekład wszystkich tragedii Sofoklesa, klasyka literatury antycznej. Nakładem tej oficyny ukazały się "Tragedie I: Ajas, Trachiniki, Filoklet, Edyp w Kolonos", "Tragedie II: Król Edyp, Antygona, Elektra" ze wstępem i w opracowaniu Roberta R. Chodkowskiego.

 

Podczas gali wręczono także wyróżnienia w poszczególnych kategoriach.

 

Tradycyjnie wręczono też Małe Feniksy 2013, które przyznawane są co roku osobom i instytucjom za dokonania w promocji książek religijnych w mediach. W tym roku doceniono portal Deon.pl, na którym znajduje się czytelnia wartościowej prasy i książek a co roku portal ten obejmuje swoim medialnym patronatem kilkadziesiąt pozycji wydawniczych. Mały Feniks powędrował też do Radia Warszawa i Radia RDN Małopolska. Ponadto nagrodą tą uhonorowano także dziennikarza i prezentera telewizyjnego Krzysztofa Ziemca.

 

Uroczystość uświetniła swoim występem Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook