"Trzeba być otwartym na dzieci autystyczne"

Radio Watykańskie
(fot. carlos_lorenzo / flickr.com)

Nie można nigdy tracić z oczu całościowej wizji osoby - przypomina przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych w przesłaniu na VI Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Abp Zygmunt Zimowski wzywa do autentycznej braterskiej solidarności z dziećmi dotkniętymi tym zaburzeniem rozwoju i ich rodzinami.

 

"Trzeba być otwartym na dzieci autystyczne w różnych dziedzinach działań społecznych, edukacyjnych, katechetycznych, liturgicznych odpowiednio do ich zdolności relacji - pisze watykański "minister zdrowia". - Dla kogoś, kto otrzymał dar wiary, taka solidarność staje się pełną współczucia bliskością z cierpiącym na wzór Chrystusa, Miłosiernego Samarytanina". Abp Zimowski zwraca też uwagę, że obchody Dnia Autyzmu zbiegają się z ósmą już rocznicą śmierci Jana Pawła II. Przypomina jego ogromną troskę o niepełnosprawnych.

 

Już pod koniec swego pontyfikatu, w styczniu 2004 r., Błogosławiony Papież pisał do uczestników międzynarodowego sympozjum o godności i prawach osób niepełnosprawnych umysłowo, zorganizowanego w Rzymie przez Kongregację Nauki Wiary: "Jakość życia wewnątrz danej wspólnoty mierzy się zaangażowaniem w opiekę nad najsłabszymi i najbardziej potrzebującymi oraz poszanowaniem ich ludzkiej godności. Prawa nie mogą być przywilejem tylko tych, którzy są zdrowi. Również osobie niepełnosprawnej trzeba ułatwiać udział, na ile jest dla niej możliwy, w życiu społeczeństwa. Musimy jej pomóc, by realizowała wszystkie swoje możliwości fizyczne, psychiczne i duchowe. Tylko wówczas, gdy uznaje się prawa najsłabszych, można powiedzieć, że dane społeczeństwo opiera się na prawie i sprawiedliwości" - pisał dziewięć lat temu Jan Paweł II.

 

Szef watykańskiej dykasterii zdrowia w przesłaniu na VI Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu podkreśla też bliskość obecnego Papieża ubogim i cierpiącym. Przytacza jego słowa: "Musimy zachować w świecie żywe pragnienie Absolutu, nie pozwalając, aby dominowała jednowymiarowa wizja człowieka, według której sprowadza się on do tego, co produkuje i co konsumuje. Jest to jedna z najniebezpieczniejszych pułapek naszych czasów" - mówił przed dwoma tygodniami, 20 marca, Ojciec Święty Franciszek.

 


 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook