Anglikanie o pojednaniu z Rzymem

Anglikanie o pojednaniu z Rzymem
(Fot. sxc.hu)
Radio Watykańskie, deon.pl

W Londynie odbył się brytyjski zjazd anglikańskich tradycjonalistów zrzeszonych w organizacji "Forward in Faith" (Naprzód w wierze). Ponad 500 przedstawicieli wszystkich brytyjskich diecezji, a także delegaci ze Stanów Zjednoczonych i Australii debatowało nad papieską propozycją utworzenia w Kościele katolickim specjalnych struktur dla konwertytów z anglikanizmu.

– "Forward in Faith" przyjmuje tę inicjatywę z wielkim entuzjazmem – oświadczył sekretarz generalny brytyjskiego oddziału organizacji, Geoffrey Kirk. W jego przekonaniu stanowi ona przełomowy moment w dziejach prokatolickiego nurtu we Wspólnocie Anglikańskiej. Działania papieża ostro natomiast skrytykował znany szwajcarski dysydent kościelny ks. Hans Kueng, który stwierdził, że działania Benedykta XVI "to dla Kościoła tragedia".

Z kolei zdaniem dyrektora generalnego "Forward in Faith", Stephena Parkinsona, w samej tylko Anglii można się spodziewać konwersji kilkunastu biskupów. Nie przypuszcza on jednak, by doszło tam do rekatolicyzacji całych diecezji. – Stanie się tak jednak zapewne w Australii czy w Papui Nowej Gwinei – dodaje Parkinson. Według jego szacunków w Anglii do Kościoła katolickiego może przejść w sumie ok. tysiąca kapłanów. Jak podaje dziennik "The Times", anglikańskich duchownych może zniechęcać do konwersji niemal trzykrotnie mniejsze wynagrodzenie kapłanów katolickich. Aktualnie zarabiają oni 8 tys. funtów rocznie, podczas, gdy duchowni anglikańscy ponad 22 tys. funtów.

Szybką i pozytywną odpowiedź na propozycję Benedykta XVI zapowiada natomiast zwierzchnik Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, australijski abp John Hepworth. Konsultował się już w tej sprawie z przedstawicielami wspólnoty w Anglii, Afryce, Australii, Indiach, Kanadzie i USA. Skupia ona ponad 400 tys. anglikanów, którzy nie są już formalnie związani z arcybiskupem Canterbury i od kilku lat przygotowują się do przejścia na katolicyzm. W tym celu w 2007 r. biskupi tejże wspólnoty podpisali Katechizm Kościoła Katolickiego i nawiązali kontakt z Kongregacją Nauki Wiary. Z decyzji Papieża są też zadowoleni biskupi Robert Duncan i Martyn Minns z Kościoła Episkopalnego w Stanach Zjednoczonych. Należą oni do tradycjonalistycznego nurtu, który nie zgadza się z liberalnymi reformami w tym Kościele, takimi jak udzielanie święceń biskupich kobietom i homoseksualistom, czy błogosławienie związków homoseksualnych.

DEON.PL POLECA

Natomiast w brytyjskim tygodniku "The Catholic Herald" papieskie zamiary komentuje katolicki prymas Anglii i Walii. Abp Vincent Nichols wyznaje, że wspaniałomyślność propozycji Benedykta XVI była zaskoczeniem dla wszystkich. Pokazuje ona, że Papież rzeczywiście gorąco pragnie pełnej jedności ze wszystkimi, którzy są to tego gotowi. – Kościół katolicki w Wielkiej Brytanii czeka teraz wiele pracy – wyznaje abp Nichols. – Konstytucja apostolska otwiera długi i dość skomplikowany proces. – Benedykt XVI otworzył nową drogę do jedności, autostradę na skróty – pisze Damian Thomson, redaktor naczelny tego tygodnika.

„Anglikanie mogą powrócić do domu” – tak wiadomość o planach Stolicy Apostolskiej tytułuje australijski "The Record". W tym kraju również istnieje niemała rzesza anglikanów, myślących o powrocie do jedności z Papieżem. Australijskie czasopismo cytuje wypowiedź sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, abp. Augustina Di Noia: „Od 40 lat modlimy się o jedność. Teraz okazuje się, że nasze modlitwy zostały wysłuchane w sposób, którego się nie spodziewaliśmy”.

Z kolei amerykański "The National Catholic Reporter" przypomina niedawne oświadczenie kard. Waltera Kaspera, odpowiedzialnego w Watykanie za ekumenizm, który stwierdził, że Kościół nie zamierza łowić w anglikańskim jeziorze, musi jednak uszanować wolność religijną i odpowiedzieć na prośby tych, którzy pukają do jego drzwi. Niektórzy komentatorzy spodziewają się, że rozwiązanie przyjęte dla anglikanów zostanie zastosowane również w wypadku innych Kościołów i wspólnot niekatolickich. – Dlaczego podobny gest nie miałby zostać uczyniony na przykład w stosunku do baptystów czy metodystów – pyta na łamach "The Washington Times" historyk Kościoła Bill Tighe. Zdaniem stołecznego dziennika gest Papieża jest nie tylko wspaniałomyślną odpowiedzią na skierowane już do niego prośby, lecz także wyraźną i skuteczną prawdopodobnie zachętą do wszystkich członków Kościoła anglikańskiego i episkopalnego.

Jak podaje angielski "The Daily Telegraph" na katolicyzm może przejść nawet 50 anglikańskich biskupów. W opinii prasy brytyjskiej decyzja Papieża jest poważną porażką prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, który nie zdołał zapobiec schizmie. Zdaniem dziennika "The Times" abp Rowan Williams nie będzie już zabiegał o utworzenie specjalnej enklawy dla anglikańskich tradycjonalistów, niezadowolonych z postępującej liberalizacji ich Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Anglikanie o pojednaniu z Rzymem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.