Belgia: Kościół zapowiada walkę z nadużyciami

Episkopat Belgii gotów jest reagować we właściwy sposób na wszelkie formy nadużyć w Kościele. Stwierdzenie to znalazło się w komunikacie z wczorajszego posiedzenia biskupów w Mechelen, między Brukselą a Antwerpią.


Biskupi z konsternacją zapoznali się z przyczynami dymisji ordynariusza Brugii, bpa Rogera Vangheluwe, który przyznał, że przed wielu laty dopuszczał się molestowania młodego chłopca. „Biskupi oraz administratorzy diecezjalni Brugii i Namur dzielą ból wiernych” – czytamy w komunikacie. Pragną oni wyrazić współczucie tym, którzy padli ofiarą nadużyć ze strony duchownych. Wyrazili nadzieję, że sprawy te będzie właściwie prowadziła specjalna komisja, którą kieruje prof. Peter Adriaenssens z uniwersytetu w Louvain.


W obliczu możliwego w tej sytuacji kryzysu zaufania episkopat apeluje do duchowieństwa i wiernych o wzajemną solidarność i wsparcie. Zobowiązuje się do reagowania we właściwy sposób na wszelkie formy nadużyć w Kościele. Przypomniano, że w przyszłym tygodniu biskupi Belgii udadzą się do Rzymu, by uczestniczyć w wizycie „ad limina Apostolorum”. „Obecny kryzys stanowić będzie jeden z tematów rozmów biskupów w poszczególnych dykasteriach oraz podczas spotkania z Ojcem Świętym” – czytamy w komunikacie episkopatu Belgii.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?