Rozpoczyna się 16. edycja akcji Pola Nadziei

Rozpoczyna się 16. edycja akcji Pola Nadziei
KAI / drr

Krakowskie Hospicjum św. Łazarza rozpocznie w najbliższą niedzielę 16. edycję akcji Pola Nadziei. Każdego roku w akcję włącza się ponad 600 wolontariuszy, m.in. dzieci i młodzież szkolna, członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, osoby pracujące i starsze.

W niedzielę o godz. 11 w kaplicy domu hospicyjnego przy ul. Fatimskiej 17 kard. Franciszek Macharski - honorowy patron akcji - odprawi Mszę św. inaugurującą 16. Pola Nadziei. Wolontariusze będą prowadzili pierwsze w tym roku żonkilowe kwesty przy krakowskich kościołach.

- W obliczu nieuleczalnej choroby człowiek staje bezradny, zagubiony, często osamotniony. Gdy nie można już ocalić zdrowia i życia można nadal nieść ulgę w cierpieniu, wspierać i starać się ocalić godność ludzką - podkreśla Renata Połomska, koordynator akcji Pola Nadziei. - Te działania od ponad trzydziestu lat podejmuje Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" niosąc nieodpłatną opiekę chorym i wspierając ich rodziny w wysiłku towarzyszenia umierającemu, a także w trudnym czasie żałoby. Działania Hospicjum nie byłyby możliwe dzięki pomocy ludzi dobrej woli, włączających się w akcję Pola Nadziei - podkreśla.

Od 17 marca do 26 maja br. organizowane będą kwesty, akcje edukacyjne, konkursy i koncerty. Działania te mają na celu przybliżenie społeczeństwu idei opieki hospicyjnej i zachęcenie do jej wspierania. Szczególny program, o charakterze edukacyjnym skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej, obejmuje on nie tylko kwesty i prelekcje na temat opieki hospicyjnej, ale również ciekawe konkursy m.in. konkurs plastyczny, literacki oraz żonkilowe dyktando.

DEON.PL POLECA

Idea stworzenia pierwszego w Polsce Hospicjum zrodziła się 1981 roku w działającym przy nowohuckim kościele Arka Pana Zespole Synodalnym. Z tej potrzeby towarzyszenia umierającym powstało Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza. Od samego początku misją Hospicjum stało się ofiarowywanie choremu całościowej i profesjonalnej opieki: medycznej, pielęgnacyjnej, psychologicznej, socjalnej i duchowej. Opieka ta realizowana jest w formie domowej, stacjonarnej i ambulatoryjnej. Pracę wyspecjalizowanego personelu wspierają odpowiednio przeszkoleni wolontariusze. W swoich działaniach Hospicjum nie zapomina również o rodzinie chorego, którą stara się wspierać podczas jego choroby i w okresie osierocenia. Opieka hospicyjna jest całkowicie nieodpłatna, finansowana po części z Narodowego Funduszu Zdrowia (45 %) a w większości dzięki wsparciu tysięcy ludzi dobrej woli.

Działalność Hospicjum można wesprzeć przekazując m.in. 1% podatku: Towarzystwo Przyjaciół Chorych "Hospicjum im. św. Łazarza" - Organizacja Pożytku Publicznego KRS 0000048149.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się 16. edycja akcji Pola Nadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.