Habemus Papam, Cardinalem Bergoglio

Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam,

Eminentissimum ac reverendissimum Dominum,
Dominum Jorge Mario
Sanctæ Romanæ Ecclesiæ Cardinalem Bergoglio,
Qui sibi nomen imposuit Franciszek

 

 

 

Franciszek - takie imię przybrał nowy Ojciec Święty, którym został kard. Jorge Mario Bergoglio, jezuita z Argentyny, przewodniczący argentyńskiego episkopatu i metropolita Buenos Aires.

 

"Bracia i siostry, dobry wieczór. Wiecie, że konklawe miało za zadanie dać Rzymowi biskupa. Zdaje się, że moi bracia kardynałowie poszli znaleźć go prawie na końcu świata. Dziękuję wam za powitanie, wspólnocie diecezjalnej Rzymu, której jestem biskupem. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emerytowanego Benedykta XVI. Módlmy się razem za niego, by Pan mu błogosławił i Madonna go strzegła" - brzmiały pierwsze słowa nowego Ojca Świętego.

Papież odmówił z wiernymi modlitwę "Ojcze nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu", po czym powiedział:

"A teraz zacznijmy ten wspólny szlak biskupa i ludu, ten szlak Kościoła Rzymu, pierwszego w miłości wśród wszystkich Kościołów. Szlak braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania. Módlmy się zawsze za siebie, jedni za drugich. Módlmy się za cały świat, by było wielkie braterstwo. Życzę wam, by ten szlak Kościoła, który dziś zaczynamy, na którym będzie mi pomagał kardynał wikariusz tu obecny, był owocny dla ewangelizacji tego pięknego miasta.

 

Kard. Jorge Mario Bergoglio - papież Franciszek

zobacz życiorys papieża


A teraz chciałbym udzielić wam błogosławieństwa. Ale najpierw proszę was o przysługę: zanim biskup pobłogosławi lud, proszę was, byście pomodlili się do Pana o błogosławieństwo dla mnie. Modlitwa ludu proszącego o błogosławieństwo dla swego biskupa. Odmówmy w ciszy tę waszą modlitwę za mnie".

Po chwili cichej modlitwy papież Franciszek dodał:

"Teraz udzielę błogosławieństwa wam i całemu światu, wszystkim mężczyznom i kobietom dobrej woli".

Po błogosławieństwie Ojciec Święty dodał jeszcze:

"Bracia i siostry, zostawiam was. Bardzo dziękuję za to, jak mnie przyjęliście. Módlcie się za mnie! Szybko się zobaczymy. Jutro chcę udać się, aby się pomodlić do Madonny, by strzegła całego Rzymu. Dobranoc i dobrego odpoczynku".

 

 

Więcej »

 

 

Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires. Po ukończeniu studiów chemicznych, w wieku 22 lat, wstąpił do zakonu jezuitów, święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 r.

W latach 1973-79 był prowincjałem swego zakonu, a następnie rektorem Wydziału św. Michała. W 1985 r. przeniósł się do Niemiec, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. Po kilku latach pracy jako profesor teologii w Buenos Aires, w 1992 r. został mianowany biskupem pomocniczym w archidiecezji Buenos Aires i wikariuszem generalnym archidiecezji Buenos Aires.

Kardynałem jest od 21 lutego 2001 roku.


Na Placu św. Piotra zgromadziło się 100 tys. osób.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (35)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~marianna 11:09:30 | 2013-03-14
 a jednak ! Duch Święty nie opuścił tego świata... Uwielbiaj duszo moja... tęskniłam za takim Papieżem

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Alicja Snaczke 10:40:57 | 2013-03-14
Całym sercem jestem z Papieżem Franciszkiem i pozostaję w modlitwie, prosząc Pana Jezusa Chrystusa o łaski dla Papieża Franciszka. Serdecznie łączę się te w modlitwie z Jezuitami.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~AP 04:39:49 | 2013-03-14
Czyje serca zadrżały (czyt. z przerażenia) po wyborze papieża?

TVN24: "Po wyborze Bergoglio na nowego papieża serca argentyńskich kibiców zadrżały. Jeszcze nigdy mistrzem świata w piłce nożnej nie został kraj, z którego pochodził papież pełniący posługę w latach rozgrywania mundiali."


Pius XI. Włochy MŚ w 1934 i 1938.

Kłamią w żywe oczy ;-)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~do Eovina 04:06:05 | 2013-03-14
'No to koniec świata znowu odwołany bo ani on z Afryki ani imienia Piotr nie przyjął. "Jezuita i kwita"

- nie tak znowu, bo w innej przepowiedni, którą sobie przypomniano zaraz po ogłoszeniu, że ostatni papież nie będzie pochodził z Europy ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ruta 02:34:27 | 2013-03-14
Kluczowe jest pytanie: dlaczego media głównego ścieku nie wymieniały go wśród faworytów?

Przecież obecny Papież przegrał decydujący wybór na poprzednim konklawe właśnie z Ratzingerem, a wiec nie jest to kosmita z bajki.

Proste - był wśród tych, których obawiano się i nie życzono sobie aby był wybrany. Metoda niezauważania i zamilczania wszak to podstawowa bron nie tylko naszego rodzimego salonu, ale "sił najwyższych" przede wszystkim, skąd czerpane jet natchnienie pełną piersią.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Eovina 01:47:35 | 2013-03-14
No to koniec świata znowu odwołany bo ani on z Afryki ani imienia Piotr nie przyjął. "Jezuita i kwita"

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ed 23:57:44 | 2013-03-13
Cieszę się. Oczekuję czegoś mocnego. Żeby "lansował" i pokazywał siłę chrześcijaństwa, tylko to ludzi przyciągnie tak uważam. Poza tym mówię - kpina z przepowiedni. Czarny papież czyli "murzyn został papieżem". I jest "koniec świata". W 2013, spóźniony.:)
Mógłby być nieco młodszy. Ma sporo lat ale jest w dobrej formie. Zdrowia i siły jak koń!

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Paweł 23:57:22 | 2013-03-13
To tak naprawdę 264 papież. Media podają liczbę 266, ponieważ liczą 3 razy papieża Benedykta IX, który powinien być liczony jako 1 papież. Na wikipedii jest błąd. :)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Obcy. 23:37:49 | 2013-03-13
Czy ten papież Franek 1 zna język Polski,jak będzie rozmawiał z Polakami a szczególnie z fanami Radia Maryja,czy już episkopat Polski wyłał zaproszenie panu papieżowi do Polski.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~KOBIETA 23:18:52 | 2013-03-13
1976 r. Argentyna. Franz Jalics. Wstrząsający opis tortur, ciepień i ... wybaczenia w książce Rekolekcje kontemplatywne. Jaką rolę odegrał wówczas Bergoglio?  No, będziemy więc  świadkami rozliczania KK w Argentynie, a nie porządkó Kurii Watykańskiej.
A tak pięknie się zapowiadał ten pontyfikat. Uśmiech i modlitwa.

Oceń odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook