Zamknięto drzwi Kaplicy Sykstyńskiej

W Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie rozpoczęło się konklawe, które ma wyłonić następcę Benedykta XVI. Na miejsce wyboru nowego papieża 115 kardynałów-elektorów przeszło w procesji z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych.

 

Towarzyszyli im: kard. Prosper Grech z Malty, który wygłosi dla nich rozważanie; sekretarz konklawe, abp Lorenzo Baldisseri; wicekamerling Kościoła, abp Pier Luigi Celata; audytor generalny Kamery Apostolskiej, bp Giuseppe Sciacca; mistrz papieskich ceremonii liturgicznych, ks. prał. Guido Marini; dwaj protonotariusze apostolscy de numero (pełniący funkcję notariuszy papieskich); dwaj członkowie Kolegium Prałatów Audytorów Roty Rzymskiej; dwaj prałaci z Kamery Apostolskiej; sekretarz przewodniczącego konklawe kard. Giovanniego Battisty Re; ceremoniarze papiescy, a wśród nich kapłan archidiecezji łódzkiej, ks. prał. Konrad Krajewski oraz Chór Kaplicy Sykstyńskiej.

Po przybyciu do Kaplicy Sykstyńskiej każdy z kardynałów-elektorów zajął swoje miejsce, wynikające z precedencji. Po zakończeniu Litanii do Wszystkich Świętych zgromadzeni odśpiewali hymn do Ducha Świętego "Veni Creator Spiritus", po czym wszyscy kardynałowie wspólnie złożyli po łacinie przysięgę, zobowiązując się do zachowania przepisów określającej przebieg konklawe konstytucji apostolskiej "Universi Dominici gregis", w tym tajemnicy przebiegu wyboru nowego papieża. Następnie potwierdzali ją każdy z osobna, podchodząc w tym celu do wyłożonej na środku Kaplicy otwartej księgi Ewangelii i kładąc na niej dłoń. Z polskich kardynałów podchodzili kolejno: Zenon Grocholewski, Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz i Stanisław Ryłko. Ta długa ceremonia trwała 45 minut.

Po złożeniu przysięgi przez ostatniego w porządku precedencji kard. Jamesa Harveya, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych wydał polecenie: "Extra omnes" (Wszyscy na zewnątrz) i wszyscy nie biorący udziału w konklawe opuścili Kaplicę Sykstyńską. Jako ostatni wyszli ceremoniarze papiescy, po czym prał. Marini zamknął od wewnątrz drzwi Kaplicy.

Pozostali w niej tylko - oprócz kardynałów elektorów - mistrz papieskich ceremonii liturgicznych i kard. Prosper Grech, który wygłosi dla nich rozważanie. Następnie kard. Grech i ks. prał. Marini opuszczą Kaplicę Sykstyńską, zaś po wspólnej modlitwie kard. Re zapyta, czy można przystąpić już do rozpoczęcia czynności związanych z wyborem.

Dostęp do miejsca wyboru 265. Następcy Świętego Piotra od tej pory mają jedynie: substytut Sekretariatu Stanu, abp Angelo Becciu; sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami, abp Dominique Mamberti; prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein; zakonnicy i zakonnice pracujący w zakrystii papieskiej; kapłani, którym powierzono zadanie spowiedników na czas konklawe; komendant Gwardii Szwajcarskiej, płk. Daniel Aring; a także osoby pomagające przy konklawe, upoważnione do obecności i dysponujące właściwym dokumentem, które dzień wcześniej złożyły przysięgę o zachowaniu w tajemnicy przebiegu konklawe - w sumie około 90 osób.

 

 

 

 

Więcej »

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook