Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej

Sceny wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz "wypędzenia przekupniów" rozpoczną w niedzielę 24 marca pasyjne obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Chwalebne Misterium Męki Pańskiej co roku gromadzi rzesze wiernych z różnych części Polski, a nawet zagranicy. W Wielki Piątek w procesji przejdzie po kalwaryjskich Dróżkach około 100 tysięcy pątników - szacują bernardyni, opiekujący się sanktuarium.


Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę, 27 marca. Wówczas wierni ujrzą m.in. sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza".

 

Rano w Wielki Piątek, 29 marca, procesja wyruszy spod Domu Kajfasza przez Ratusz Piłata i kościół Ukrzyżowania do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania, gdzie do niedzieli będzie trwała adoracja. Podczas wielkopiątkowej procesji główne kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Liturgii Wielkiego Piątku przy kościele Ukrzyżowania przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń.

 

W Niedzielę Zmartwychwstania wierni wezmą udział w porannej procesji, podczas której z Kaplicy Grobu Pańskiego do Bazyliki Głównej zostanie przeniesione ciało Jezusa w Eucharystii. Procesji i Mszy św. będzie także przewodniczyć bp Szkodoń.

 

Zakonnicy informują media, że prośby o akredytację, po wypełnieniu formularzy, należy - wraz z aktualnym zdjęciem - przesyłać na adres [email protected] do dnia 21 marca. Na stronie sanktuarium dostępne są też formularze wniosków o akredytację prasową.

 

Na sanktuarium kalwaryjskie składa się barokowa bazylika, w której znajduje się obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej, oraz prawie 50 zabytkowych kaplic wokół świątyni, wzniesionych na górze Żar.


Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie. Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z kilku obiektów z Małopolski - obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook