Abp Hoser: rodzina jest drogą Kościoła

Rodzina jest drogą Kościoła - podkreślił abp Henryk Hoser podczas Mszy św. w kościele św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim. Miała tam miejsce kolejna w diecezji stacja Roku Wiary. Parafię nawiedziła peregrynująca po diecezji warszawsko-praskiej kopia figury Matki Bożej Loretańskiej.

 

Nawiązując w homilii do przypowieści o Synu Marnotrawnym abp Hoser powiedział, że w Bogu obecne jest całe rodzicielstwo, a więc obok ojcostwa istnieje także i macierzyństwo. I jak podkreślił - wcieleniem tego macierzyństwa jest Najświętsza Maryja Panna, ponieważ nosi Ona w sobie to, co już od wieków istniało w samym Bogu, a więc niezwykłą życzliwość do człowieka oraz miłość miłosierną, którą Bóg nam nieustannie oferuje czekając aby nam przebaczyć. Stąd - zauważył bp warszawsko-praski - tytuł Maryj, jako Matki Miłosierdzia. - Jest Ona Matką naszego nawrócenia, naszego odnalezienia się jako syn i córka Boga Ojca. A to przypomina nam, o naszej niesłychanej godności królewskiej, o obrazie Boga, który w sobie niesiemy, a który tak często jest zaćmiony lub przesłonięty naszą niewiernością, grzechem czy wręcz zdradą - powiedział kaznodzieja.

Stwierdził, że dzięki Maryi Syn Boży, Jezus Chrystus, wszedł w historię ludzkości. Abp Hoser przypomniał, że rodzina została stworzona wraz ze stworzeniem mężczyzny i kobiety jako struktura miłości, w której zadaniem obu stron jest dopełnianie się w oddaniu, obdarowaniu, życiu jeden dla drugiego. - Zaznaczył, że to rodziny budują społeczeństwo, tworzą narody i państwa. Na ich obraz jest zbudowany także Kościół, który powinien być rodziną dzieci Bożych. Stąd, zdaniem bp warszawsko-praskiego, kwestionowanie wartości rodziny jest dla nas niebezpieczne. - Rodziny trzeba bronić, bo jeśli stracimy rodzinę, to stracimy szczęście na co dzień, stracimy nasz dom, który się rozpadnie. Jeśli stracimy rodzinę, to będziemy nosili w sobie niegojącą się do końca życia ranę. Dlatego uczmy się od Boga autentycznej miłości, wierności i tej ofiarności, która wyniosła Jezusa Chrystusa aż na krzyż aby nas zbawić - zaapelował abp Hoser.

Przestrzegł jednocześnie przed wolnością bez granic, która podporządkowuje się naszym ludzkim kaprysom, czy nieracjonalnym zachowaniom aż do postradania zdrowego zmysłu, podstawowej i elementarnej mądrości. Jak podkreślił - prawdziwa wolność nie tylko zna swoje granice, ale szanując je, umie się w nich rozwijać.

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?