"Jeden z Nas"- Polacy wspierają EIO

(fot. www.jedenznas.eu / oneofus.eu/pl)

Polacy są w czołówce zbierania podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO) "Jeden z Nas". Jej celem jest wywarcie nacisku na Unię Europejską, aby ze swego budżetu nie finansowała aborcji oraz eksperymentów na ludzkich embrionach. Inicjatywę tę na początku lutego poparł papież Benedykt XVI. Choć oficjalna kampania w naszym kraju jeszcze nie ruszyła, zebrano już ponad 28 tys. podpisów, a w całej Europie - niemal 75 tysięcy.


Do 1 listopada w całej Europie zbierane będą podpisy poparcia. Aby doszło do wysłuchania publicznego w Komisji Europejskiej trzeba ich zebrać milion, w co najmniej 7 krajach europejskich. Głosy poparcia można już zgłaszać na www.jedenznas.eu

 

Zdaniem Jakuba Bałtroszewicza, koordynatora Polskiego Komitetu Narodowego EIO "Jeden z Nas" Polska ma ogromny potencjał pro-life i może się on wyrazić również w poparciu tej inicjatywy. - Czasem próbuje się nam narzucać taką narrację: jesteś Europejczykiem - powinieneś być za eutanazją czy aborcją itp. A my mówimy: jesteś Europejczykiem - bądź za życiem!

 

Bałtroszewicz przed rokiem uczestniczył w Europejskim Tygodniu dla Życia zorganizowanym w Parlamencie Europejskim w Brukseli. W spotkaniu tym wzięli udział przedstawiciele organizacji pro-life z niemal wszystkich krajów UE.

 

Właśnie tam dowiedział się od europosła z Włoch, Carlo Cassiniego, byłego sędziego Sądu Najwyższego i prezesa największej włoskiej organizacji pro-life (Movimento per la Vita Italiano) o nowym narzędziu tzw. demokracji uczestniczącej, jakim jest europejska inicjatywa obywatelska zapisana w Traktacie Lizbońskim. Aby skorzystać z tego narzędzia musi zebrać się komitet obywatelski złożony przynajmniej z 7 osób z 7 różnych krajów UE, a następnie może postulować zmianę jakiegoś prawa, należącego do kompetencji Unii. - Cóż może być bardziej europejskiego niż przyjąć to zaproszenie i kształtować Europę - podkreśla polski członek Komitetu Obywatelskiego i Wykonawczego EIO "Jeden z Nas".

 

- Nasze przesłanie jest pozytywne. Chcemy pokazać, iż jesteśmy Europejczykami, walczymy o to, aby nasza wspólna tradycja judeo-chrześcijańska była szanowana w całej Europie - mówi Bałtroszewicz. Do EIO "Jeden z Nas" przyłączyło się już 25 krajów. - Jeszcze tylko do Grecji i Cypru nie dotarliśmy, ale to zrobimy - zapewnia działacz pro-life.

 

Bałtroszewicz poinformował, że komitet obywatelski Inicjatywy, w skład którego wchodzą, oprócz niego, przedstawiciele Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Węgier przygotował propozycję legislacyjną. Bazuje ona na orzeczeniu Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w zeszłym roku w sprawie Brüstle’a kontra Greenpeace orzekł, że embrion ludzki jest człowiekiem i jako taki podlega ochronie.

 

- Skoro jedna z ważniejszych instytucji unijnych stwierdza, że embrion ludzki jest człowiekiem to bądźmy konsekwentni. Chodzi nam o to, aby prawodawstwo i polityka Unii Europejskiej była spójna. Tymczasem polityka finansowa Unii taka nie jest. UE przekazuje miliony euro prywatnym organizacjom, których jednym z ważniejszych celów jest przeprowadzanie aborcji lub eksperymenty na embrionalnych komórkach macierzystych. My mówimy: Unio Europejska, przestań finansować te prywatne organizacje - tak wyjaśnia cel inicjatywy obywatelskiej Bałtroszewicz.

 

EIO "Jeden z Nas" została zarejestrowana 11 maja 2012 r. Od tej chwili teoretycznie ma ona rok na zebranie miliona podpisów. W praktyce jednak okazało się, że na skutek tego, iż Komisja Europejska nie dostarczyła narzędzia do zbierania głosów on line, termin zbierania podpisów przedłużono do 1 listopada br.

 

- Po otrzymaniu tego oprogramowania, musieliśmy jeszcze uzyskać Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa, za który odpowiedzialny jest rząd Luksemburga ale na początku stycznia br. strona jedenznas.eu ruszyła. System już działa i podpisy można zbierać - opowiada Bałtroszewicz.

 

Dodaje, że w Polsce kampania jeszcze na dobre nie zaczęła się, gdyż trzeba było powołać Komitet Narodowy EIO. - Z jej startem czekamy aż będziemy gotowi do rozpoczęcia zbierania głosów również na formularzach papierowych, dostarczonych przez Komisję Europejską. Jako organizatorzy mamy też obowiązek rejestracji bazy danych w GIODO, a to jednak też trwa - opowiada koordynator. Jednak już wiadomo, że kampania wystartuje we wtorek 26 lutego. Na ten dzień planowana jest konferencja prasowa inaugurująca kampanię w Polsce.

 

- Po zebraniu miliona głosów, Komisja Europejska zorganizuje wysłuchanie publiczne na najwyższym szczeblu i wtedy będziemy mieli szansę przedstawić komisarzom nasze argumenty za zmianą polityki finansowej UE - zapowiada Bałtroszewicz. Następnie Komisja podejmie decyzję, czy Parlament Europejski zajmie się tą sprawą czy nie. - Cokolwiek zdecyduje, musi to uzasadnić, a decyzję wraz z uzasadnieniem opublikować w Dzienniku Ustaw Komisji Europejskiej we wszystkich oficjalnych językach UE - podkreśla.

 

Bałtroszewicz zwraca uwagę, że jeśli dojdzie do debaty w Parlamencie Europejskim, to odbędzie się ona raczej w pierwszej połowie 2014 r. a więc w czasie kampanii wyborczej, bowiem wybory do europarlamentu planowane są na czerwiec 2014 r. - Komisja Europejska planuje z narzędzia Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej uczynić element swojej kampanii wyborczej. Tym samym niejako mówi: jesteśmy demokratyczni, oddajemy władzę w ręce obywateli Europy, stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu każdy może kształtować prawo w UE. Czy w takim razie, pozwoli sobie na odrzucenie prawdopodobnie pierwszej i największej z inicjatyw obywatelskich? - zastanawia się Bałtroszewicz. Inicjatorzy akcji "Jeden z Nas" liczą ponadto na poparcie frakcji chadeckiej w Parlamencie Europejskim.

 

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że pierwsza w historii, europejska inicjatywa obywatelska zakończy się sukcesem nie tylko w postaci liczby głosów poparcia, ale rzeczywistą zmianą w przepisach UE. Ponadto liczą na to, że powstanie ogólnoeuropejska sieć pro-life, która będzie mogła skutecznie działać w momentach, gdy zagrożona jest chrześcijańska wizja człowieka przez złe prawo. - Chcemy stworzyć grupę nacisku, która w sposób kompetentny i ogólnoeuropejski będzie mogła pojawiać się w Brukseli, gdy zajdzie taka potrzeba i lobbować na rzecz pro-life - zapowiada Bałtroszewicz.

 

Jego zdaniem niewykluczone też, że w październiku br. w Krakowie odbędzie się zgromadzenie ogólne EIO "Jeden z Nas". Jego członkowie wzięliby udział w organizowanym w tym czasie w Krakowie Marszu dla Życia, a tym samym nabrałby on europejskiego charakteru, gdy uczestniczyliby w nim przedstawiciele większości krajów Europy.

 

Podpisy poparcia Inicjatywy można składać na stronie internetowej: www.jedenznas.eu

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ks. Adam Kaczor 08:47:51 | 2013-02-27
Bardzo ważne SPROSTOWANIE ! ! !

Z powodu niezawinionej niewiedzy podawałem błędny adres docelowy formularzy papierowych do zbierania podpisów w akcji pro-life „Jeden z nas” (European Coordinator Office 205, Chaussée de Wavre, 1050 Bruxelles, Belgia), za co bardzo przepraszam.

Właściwą procedurę postępowania z w/w formularzami można znaleźć na stronie
http://www.oneofus.eu/docs/pl/Instrukcja_dla_osob_zbieraj_cych_podpisy_poparcia_na_formularzach_papierowych.pdf

                                                             Z wyrazami szacunku
                                                         
                                                               Ks. Adam Kaczor

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ks. Adam Kaczor 04:01:48 | 2013-02-27
UWAGA!!!
Adres do Belgii jest nieaktualny!!!
Poprawny jest taki:
http://www.oneofus.eu/docs/pl/Instrukcja_dla_osob_zbieraj_cych_podpisy_poparcia_na_formularzach_papierowych.pdf

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~ks. Adam Kaczor 00:24:31 | 2013-02-27
Drodzy Przyjaciele

Zwracam się z serdeczną prośbą o dalsze popieranie niezwykle ważnej dla całej Europy akcji pro-life „Jeden z nas”.
Główny cel akcji to zmiana unijnych przepisów tak, aby zablokować dalsze łożenie pieniędzy z naszych podatków na mordowanie najbardziej niewinnych i bezbronnych istot – dzieci nienarodzonych.
Chodzi również o przywrócenie Europie chrześcijańskiego oblicza, stworzenie silnego lobby pro-life, by powstrzymać dalsze staczanie się naszego kontynentu w otchłań barbarzyństwa. Niech Europa stanie się na nowo ziemią ludzką, gdzie życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci będzie najwyższym prawem, którego nikt nie będzie kwestionował.

Dotychczas zebraliśmy 79 347 podpisów, a musimy mieć co najmniej 1 000 000. Apelujmy do ludzkich sumień, aby nikt nie pozostał obojętny na niemy krzyk nienarodzonych!!! Błagam, zmobilizujmy w tym celu wszystkie siły!

  Więcej o akcji na www.gosc.pl/Jeden_z_nas
        www.oneofus.eu/pl/
  Składanie podpisów przez Internet  www.jedenznas.eu

Formularz do zbierania podpisów na papierze (wyłącznie dla tych, którzy ukończyli 18 lat i  nie przesłali swojego podpisu przez Internet!)
                                   www.oneofus.eu/forms_paper_collection/POLAND.pdf

Adres docelowy formularzy papierowych:

European Coordinator Office
205, Chaussée de Wavre, 1050 Bruxelles
Belgia
                                                                Z wyrazami szacunku
                            
                                                                   Ks. Adam Kaczor

Oceń odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook