Dzień Chorego: obchody w Monachium

Radio Watykańskie

Zakończył się drugi, monachijski etap obchodów XXI Światowego Dnia Chorego. Obejmował on dwa zasadnicze momenty. Pierwszym było spotkanie biskupów i ich delegatów odpowiedzialnych za duszpasterstwo służby zdrowia i chorych, z niektórych krajów Europy, z Ziemi Świętej i Madagaskaru. Przewodniczył mu kard. Reinhard Marx, arcybiskup Fryzyngi i Monachium.

 

Podzielił się on niemieckim doświadczeniem duszpasterstwa, które jest bardzo dobrze zorganizowane. Głos zabrali również inni biskupi, wśród których bp Giacinto-Boulos Marcuzzo z Nazaretu zaproszony przez Papieską Radę Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Wyraził on wdzięczność, że może być w Bawarii i uczyć się od innych dobrego organizowania duszpasterstwa chorych i że jest to doświadczenie bardzo ubogacające.

 

Drugim momentem obchodów Dnia Chorego w Monachium były wizyty w placówkach służby zdrowia. Najpierw w klinice uniwersytetu medycznego, który jest jednym z największych szpitali w Europie. Zatrudnia 1400 pracowników. Delegacja watykańska odwiedziła nowoczesne centrum interdyscyplinarne medycyny paliatywnej, gdzie znajduje się jedyna w Niemczech katedra Spiritual Care, którą kieruje jezuita ks. Eckhard Frick.

 

Następnie przewodniczący Papieskiej Rady odwiedził klinikę w Schwabing. Funkcjonuje tutaj parafia, która korzysta z kaplicy szpitalnej. Legat papieski odprawił Mszę Św. dla personelu medycznego i spotkał się z chorymi. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, apelował o powszechne włączenie się w posługę chorym i cierpiącym. "Właśnie do tej służby zaproszeni są wszyscy ludzie dobrej woli, bez względu na religię, wyznanie czy też powołanie lub zawód" - powiedział abp Zimowski. Podkreślił, że "w dzisiejszym zglobalizowanym świecie, środowisko chorych i cierpiących potrzebuje kompleksowej opieki, która nie może być zapewniona poprzez klasyczne duszpasterstwo chorych".

 

Po południu delegacja watykańska udała się do Altötting w diecezji Passawy. Jest to trzecia diecezja na naszej drodze i będą w niej miały miejsce główne obchody Światowego Dnia Chorego.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?