Pielgrzymka przebłagalna za śmierć nienarodzonych

KAI / ad

W pielgrzymce przebłagalnej za śmierć nienarodzonych dzieci przybyli 25 kwietnia do sanktuarium Krzyża Świętego liczni wierni z diecezji sandomierskiej. Odbyła się ona w 54. rocznicę przyjęcia przez Sejm PRL ustawy dopuszczającej aborcję.

Mszy św. w kościele na Świętym Krzyżu przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski, który mówił o trzech Golgotach: Wschodu, Zachodu i nienarodzonych.

Katyń, to Golgota Wschodu, gdzie zamordowano 25 tys. Polaków. Wiemy jednak, że na tej nieludzkiej ziemi łącznie zamordowano około miliona naszych rodaków. Golgota Zachodu to obozy koncentracyjne, w których mordowano Polaków. Te Golgoty zgotowali nam obcy” – mówił hierarcha.

Polska Golgota Nienarodzonych, to dwadzieścia milionów wymordowanych bezbronnych i niewinnych Polaków. To my jesteśmy winni, tej tragedii. Musimy przepraszać Ojca, dawcę życia za grzechy przeciwko życiu dlatego dzień dzisiejszy jest dniem przebłagania za nie wszystkie” – apelował bp Frankowski.

DEON.PL POLECA

Kaznodzieja przypomniał, że 27 kwietnia 1956 r. Sejm PRL przyjął ustawę o możliwości usunięcia ciąży, co - jak stwierdził – „przyczyniło się do obarczenia grzechem wszystkich Polaków: polityków, lekarzy, dziennikarzy, pracowników radia i telewizji i wielu innych ludzi, którzy współpracowali przeciwko tym najbardziej niewinnym”.

Biskup zwrócił uwagę na to, iż „samobójstwem Polski jest eutanazja, o której mówi się coraz więcej w mediach, aby przekonać wszystkich, że jest ona czymś zupełnie normalnym”.

Stwierdził, że „pamiętamy i oddajemy hołd wszystkim zamordowanym zarówno w Golgocie Wschodu i Zachodu, ale nie zawsze pamiętamy, o tych pomordowanych w Golgocie Nienarodzonych”. „Ich imion nie znamy i nie wiemy ile wśród nich było wspaniałych ludzi, którym odebrano życie” – mówił.

Po Eucharystii w procesji wraz z relikwiami Krzyża Świętego uczestnicy pielgrzymki udali się do symbolicznej Golgoty Nienarodzonych wybudowanej tuż za klasztorem, aby wynagradzać modlitwą Bogu za grzechy i zbrodnie dzieciobójstwa, zagrożenia życia dzieci nienarodzonych, jak również ludzi w podeszłym wieku. Po odmówieniu modlitw, m.in. Koronki do Bożego Miłosierdzia i ucałowaniu relikwii bp Frankowski udzielił błogosławieństwa.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r.

Od X w. do kasaty opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty, Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pielgrzymka przebłagalna za śmierć nienarodzonych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.