Szukają rozwiązań dla opustoszałych kościołów

(fot. Anna Bialkowska / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)

Archidiecezja Mechelen-Brukseli zamierza zmienić przeznaczenie pewnej liczby kościołów w stolicy Belgii. W dekanacie miejskim Brukseli jest 108 kościołów i z powodów ekologicznych oraz ekonomicznych nie wszystkie z nich będzie można utrzymać - poinformowała 5 lutego niemiecka agencja katolicka KNA powołując się na belgijskie media.


Zbyt wiele kościołów świeci pustkami i dlatego niektóre parafie zostały połączone - wyjaśnił przedstawiciel archidiecezji, Tony Frison. Dodał, że jeszcze nie wiadomo dokładnie, ile kościołów zostanie przeznaczonych do zmiany funkcji, ale "nie będą to dziesiątki".

 

Już od roku trwają rozmowy między Kościołem i władzami miejskimi Brukseli na temat przekształcenia kościoła św. Katarzyny w centrum miasta. Od roku świątynia ta stoi pusta. Władze miejskie chcą w niej urządzić targ warzywny, Kościół wolałby, aby otworzyć tam ośrodek medytacji, gdyż - jak zauważył Frison - "okoliczni mieszkańcy i wierni czują się emocjonalnie związani z tym kościołem".

 

Pewne jest, że zostanie zamknięty - przynajmniej częściowo - kościół Świętej Rodziny w dzielnicy Schaarbeek. Ponieważ świątynia jest położona przy handlowej ulicy, nie jest wykluczone, że przynajmniej jej część zostanie zintegrowana z nowo powstającym w sąsiedztwie centrum handlowym.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Staszek 22:38:57 | 2013-02-05
To niestety smutny przykład laicyzacji. Ale są chlubne wyjątki. Słyszałem niedawno o pewnej katolickiej organizacji we Francji, która zbiera pieniądze na ocalenie od sprzedaży kościoła wybudowanego w jednej z miejscowości bodajże w l. 50 XX wieku (w parafii są inne kościoły).
Zastanawia mnie postawa władz diecezji Mechelen-Bruksela. Być może alternatywą byłoby krzewienie pobożności eucharystycznej, zwracanie wiernym uwagi na możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, większa liczba nabożeństw Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście i liczby odprawianych Mszy świętych w każdą niedzielę.
Wydaje mi się, że jako Polacy możemy pomóc innym katolikom - tym w Belgii - w powrocie do korzeni ich wiary.
Wiem, że w Belgii można wziąć udział w kursie Alfa w jego katolickim wydaniu. Wg mnei to duży plus i pewna nadzieja.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?