Spotkanie CCEE i KEK nt. wiary i religijności

(fot. ccee.ch)

Dzisiaj po południu w Warszawie rozpoczyna się doroczne spotkanie Wspólnego Komitetu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK). Potrwa do 6 lutego. Obrady przebiegać będą pod hasłem "Wiara i religijność w zmieniającej się Europie. Nowe ruchy chrześcijańskie w Europie: wyzwania czy możliwości?"


Obrady będą poświęcone zmianom zachodzącym we współczesnym Europejczyku w jego stosunku do Boga io doświadczeniu religijnym. Zmiany te są szczególnie dostrzegalne we wzroście liczby ruchów ewangelikalnych i zielonoświątkowym na naszym kontynencie.

 

Wiceprzewodniczący CCEE kard. Angelo Bagnasco z Genui i rumuński metropolita prawosławny Józef ukażą doświadczenie przeżywania przez Kościoły tradycyjne obecności "nowych ruchów" a emerytowany katolicki arcybiskup Southwark w Wielkiej Brytanii - Kevin McDonald i francuska pastorka reformowana Claire Sixt-Gateuille spróbują określić wyzwania duszpasterskie, związane z tymi ruchami.

 

W czasie spotkania przewodniczący Rady Episkopatu ds. Ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz zapoznają zebranych z sytuacją religijną i ekumeniczną w naszym kraju.

 

Obrady zakończą się 6 lutego odwiedzinami Muzeum Powstania Warszawskiego. Wcześniej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczący CCEE abp Józef Michalik przedstawi komunikat "Rok Wiary, 50. rocznica Soboru Watykańskiego II i Synod Biskupów nt. nowej ewangelizacji", a protestantka, nadradczyni kościelna Cordelia Kopsch z Niemiec będzie mówiła nt. "Rola KEK-u w zmieniającej się Europie - spojrzenie na odnowę KEK-u - wizja i misja".

 

Udział w pracach zapowiedziało 7 członków KEK-u z jego przewodniczącym, prawosławnym metropolitą Emanuelem z Francji na czele, 6 członków CCEE z przewodniczącym kard. Péterem Erdő.

 

Wspólny Komitet obu organizacji powstał w 1972 i jest najwyższym szczeblem dialogu między nimi. Zbiera się zwykle raz w roku, a w jego skład wchodzą przewodniczący, ich zastępcy i sekretarze generalni oraz po czterech członków CCEE i KEK.

 

Konferencja Kościołów Europejskich powstała w 1959 i obecnie zrzesza 120 Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich z całego kontynentu, a także 40 chrześcijańskich organizacji stowarzyszonych. Na czele KEK-u stoi prawosławny metropolita Francji (Patriarchat Konstantynopola) Emanuel, dwoma wiceprzewodniczącymi są anglikański biskup Christopher Hill i nadradczyni kościelna Cordelia Kopsch a sekretarzem generalnym jest pastor Guy Liagre z Belgii. Organizacja ma swoje biura w Genewie, Brukseli i Strasburgu.

 

Rada Konferencji Biskupich Europy istnieje od 1971. Obecnie należą do niej 33 episkopaty krajowe, reprezentowani przez swych przewodniczących, oraz arcybiskupi Luksemburga, Monako i Cypru dla maronitów, a także biskup Kiszyniowa i greckokatolicki eparcha mukaczowski. Przewodniczącym Rady jest prymas Węgier kard. Péter Erdő, dwoma jego zastępcami - kard. Angelo Bagnasco z Włoch i abp Józef Michalik z Polski, a sekretarzem generalnym - portugalski kapłan Duarte da Cunha. Siedziba Sekretariatu mieści się w Sankt Gallen (Szwajcaria).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook