ks. Pawlina: co trzeci kleryk w Europie to Polak

Co trzeci kleryk w Europie to Polak - powiedział ks. prof. Krzysztof Pawlina, który wygłosił homilię podczas Mszy św. radiowej w kościele św. Krzyża w Warszawie. Rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego podkreślił, że obchodzona dziś Niedziela Dobrego Pasterza jest okazją, by intensywniej niż zwykle modlić się o powołania do kapłaństwa.


Ks. Pawlina zauważył, że od jakiegoś czasu dostrzec można "dziwne oczekiwanie na silny spadek liczby powołań". „Jeśli fakty przeczą tym oczekiwaniom, tym gorzej dla faktów” - dodał. Zdaniem rektora, media kreują "dziwny obraz kapłana", sugerując pytanie "czy nie szkoda wam życia?".

 

„Ci sami dziennikarze, gdy wybiła czarna godzina dla Polski wszelkimi sposobami chcieli dotrzeć do księży, by zadawać im pytania sprawy najważniejsze: jaki jest sens życia skoro trzeba umierać? Jak kochać drugiego, by ta miłość przetrwała katastrofę samolotu?” - powiedział nawiązując do katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Podkreślił, że w takiej sytuacji psychologowie wszystkiego nie wyjaśnią. Mogą oni najwyżej pomóc człowiekowi przeżyć żałobę, wyjaśnić kolejne etapy traumy rozstania. Potrzeba jednak "specjalistów od życia wiecznego". - Tak, warto więc „marnować” życie, by być sługą życia wiecznego - podkreślił ks. Pawlina.

 

- Jedną z podstawowych misji kapłana, jest to, aby usłyszał głos Boga i innych do tego słuchania usposobił - wskazał rektor warszawskiego seminarium. - Kapłan, to ten kto usłyszał Boga, a potem idzie do swoich braci i mówi do nich: „słuchaj człowieku - Bóg ciebie kocha, Bóg i ciebie woła” - podkreślił kaznodzieja.

 

Na zakończenie ks. prof. Pawlina zwrócił się do obecnych w kościele oraz radiosłuchaczy z prośba o modlitwę o nowe powołania.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

brat_robot 08:41:02 | 2010-04-26
Podobnież liczy się jakość a nie ilość.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

brat_robot 08:40:39 | 2010-04-26
Awangardą? Pod względem teologii też?

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

salome 00:06:08 | 2010-04-26
A nie mówiłam:)? Polski katolicyzm jest szansą, nadzieją i awangardą Europy.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~katolik 21:11:58 | 2010-04-25
Wspłczuję kapłanom, którzy nie złożyli Przysięgi Antymodernistycznej.
Mt 7:21 "Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie."
tradycja-2007.blog.onet.pl/
Warto poświęcić trochę czasu dla wieczności.

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Elle 17:17:00 | 2010-04-25
A nie było przypadkiem na dzisiaj listu Episkopatu Polski? Poza tym spadek liczby powołań jest faktycznie znaczny. W ciągu trzech lat to prawie 50%. Poczujemy go za kilka lat.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook