"Łagry w sutannie" wystawa w Płocku

KAI / slo

"Łagry w sutannie, działalność duszpasterska Polaków w Sowietach 1939-1943" - taki tytuł nosi wystawa, która 29 stycznia otwarta została w Muzeum Diecezjalnym im. bł. Abpa Antoniego J. Nowowiejskiego w Płocku.

W programie wernisażu znalazł się także wykład ks. kan. prof. Michała M. Grzybowskiego o biskupie Kacprze Borowskim, który przeżył zsyłkę na Sybir oraz promocja dwóch książek historycznych o Sybirakach płockich oraz o Powstaniu Styczniowym na Ziemi Dobrzyńskiej.

Ks. kan. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku, podczas wernisażu podkreślał, że księża szli na Syberię "za ludem sobie powierzonym". Przypomniał, że w Płocku wciąż żyją osoby, które przeżyły zsyłkę na Wschód. Przez wiele lat nie mogły one jednak głośno mówić o swoich tragicznych przeżyciach z przeszłości.

O najważniejszych, płockich akcentach wystawy "Łagry w sutannie, działalność duszpasterska Polaków w Sowietach 1939-1943", opowiedział ks. mgr Jacek Prusiński, pracownik Muzeum Diecezjalnego. Przypomniał historie trzech księży, pochodzących z diecezji płockiej: ks. Michała Cichowicza, kapelana wojskowego, który prawdopodobnie zginął w Kozielsku w 1940 r., mając 45 lat, ks. Kazimierza Suchcickiego - przebywającego w obozie w Starobielsku, zamordowanego wiosną 1940 r., gdy miał 58 lat oraz ks. Franciszka Zakrzewskiego, więzionego w Ostaszkowie, zamordowanego w 1939 r., który przeżył 37 lat.

DEON.PL POLECA

- Wielu z nich nie nigdy nie wróciło do Ojczyzny; wielu zaginęło i nie znamy okoliczności ich śmierci, ślad po nich zaginął. Niekiedy ich nazwiska widnieją na listach osób zamordowanych w Kozielsku, Ostaszkowie czy Starobielsku. W tym gronie są także księża, którzy dobrowolnie poszli na zesłanie, aby pełnić posługę kapłańską, nieść pomoc zesłanym, przychodzić z Eucharystią, spowiedzią - relacjonował ks. Prusiński.

W tym gronie wymienił księży: Tadeusza Fedorowicza, Waltera Ciszka i Władysława Bukowińskiego. Ks. Fedorowicz zmarł dopiero w 2012 r. w wieku 95 lat, bł. Jan Paweł II nazywał go wynalazcą `duszpasterstwa deportowanych`. W trakcie jest proces beatyfikacyjny ks. Bukowińskiego, natomiast ks. Ciszek powrócił ze łagru na Syberii po 23 latach, został uwolniony dopiero w latach 60. XX wieku. Jego proces beatyfikacyjny już się zakończył.

Wystawa "Łagry w sutannie…" w 2012 roku została pokazana Anglii, w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie, z okazji 50-lecia istnienia tej duszpasterskiej placówki. Dzięki pomocy ks. Bronisława Gwiazdy, emerytowanego dyrektora Muzeum Diecezjalnego, trafiła do Płocka. Zawiera plansze ze zdjęciami i biogramami duchownych, mapę zsyłek, kopie pamiątek zesłańców (np. różańców) oraz oficjalnych dokumentów i spisów.

Do ciekawych eksponatów zaliczyć można m.in. Statut Koła Rycerskiego Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej, założonego w październiku 1939 r. w obozie internowanych na Litwie. To Rycerstwo Maryjne było żołnierskim zespołem religijno-patriotycznym, a jego członkowie nazwali się Rycerzami Maryi.

Wystawa "Łagry w sutannie, działalność duszpasterska Polaków w Sowietach 1939-1943" będzie czynna do 15 maja.

W programie wernisażu znalazł się także wykład ks. kan. prof. Michała M. Grzybowskiego o biskupie płockim Kacprze Borowskim (1802-1825), biskupie łucko-żytomierskim, który zesłany do Permu za Ural spędził tam 13 lat. Jego obecność tam była bardzo czynna: z czasem mógł włączyć się w życie miejscowej wspólnoty katolickiej, zbudował dla niej kościół i dom parafialny, cieszył się dużym poważaniem.

W 1881 r. władze rosyjskie wyraziły zgodę na jego powrót do Polski, dwa lata potem papież Leona XIII mianował go biskupem płockim: "Bardzo troszczył się o Seminarium Duchowne, był niezwykle pracowity, uzupełnił skład Kapituły Katedralnej Płockiej, wizytował parafie, udzielił sakramentu bierzmowania ponad 16 tysiącom wiernym. W prezbiterium katedry płockiej w uznaniu jego licznych zasług już 3 lata po śmierci powstało poświęcone mu epitafium" - relacjonował ks. Grzybowski.

Otwarciu nowej wystawy w muzeum towarzyszyła promocja dwóch tematycznych wydawnictw: książki Remigiusza Bielewicza i Mieczysława Sikory pt. "Biogramy i wspomnienia Sybiraków Płockich" (Płock 2012) oraz reprint książki ks. Czesława Lissowskiego pt. "Powstanie styczniowe w ziemi dobrzyńskiej" (Płock 1938), z możliwością ich nabycia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Łagry w sutannie" wystawa w Płocku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.