Dlaczego blokują karty kredytowe w Watykanie?

Dlaczego blokują karty kredytowe w Watykanie?
(fot. 401(K) 2013 / flickr.com/ CC BY)
KAI / drr

Dyrektor watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej René Brülhart oświadczył, że nie rozumie dlaczego Bank Włoch od 1 stycznia blokuje płatności kartami kredytowymi na terenie Państwa Miasta Watykańskiego. Dziesiątki tysięcy turystów mogą z tego powodu płacić tylko gotówką m.in. za bilety wstępu do Muzeów Watykańskich.

Według włoskiej prasy niemal 40 mln euro przepływa rocznie przez 80 tamtejszych terminali kart kredytowych (w muzeach, na poczcie, w sklepach, na stacji benzynowej itp.). Terminalami zarządza włoska filia niemieckiego Deutsche Bank, w którym swe konto ma "bank" watykański - Instytut Dzieł Religijnych (IOR).

W nocie opublikowanej 10 stycznia Bank Włoch wyjaśnił, że wyłączenie terminali zostało podyktowane tym, że - ze względu na fakt, iż Watykan nie należy do Unii Europejskiej - nie posiada koniecznych informacji dotyczących przepływu pieniędzy na jego terytorium. - W przypadku działalności bankowej IOR z partnerami włoskimi nie jest możliwe zastosowanie systemu uproszczonych kontroli, obowiązującego w bankach Unii, które mogą nie podawać nazwisk klientów, w imieniu których dokonywane są te operacje - głosi tekst noty.

Chodzi więc o to, że centralny bank włoski chce wiedzieć więcej o ostatecznych odbiorcach sum przechodzących przez terminale płatnicze w Watykanie. Paradoksalnie jednak po zamknięciu terminali, wszystkie płatności są dokonywane gotówką, a zatem nie podlegają takiej kontroli - zauważa dziennik "La Croix".

DEON.PL POLECA



Swemu zaskoczeniu dał wyraz zatrudniony niedawno przez Watykan René Brülhart, który jest ekspertem ds. walki z praniem brudnych pieniędzy o renomie międzynarodowej. W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" z 13 stycznia przypomniał, że Stolica Apostolska pomyślnie przeszła 4 lipca 2012 r. trzeci etap oceny swych przepisów w dziedzinie walki z praniem brudnych pieniędzy, dokonanej przez komitet Moneyval Rady Europy. Spełnia "9 z 16 najważniejszych zaleceń" i dlatego "nie podlega jakimkolwiek ograniczeniom ze strony żadnego państwa ani organizacji międzynarodowej". - Żaden kraj nie przyjął takich środków - zaznaczył Brülhart i dodał, że po zawarciu w 2012 r. porozumień w sprawie przejrzystości transakcji finansowych z Belgią i Hiszpanią trwają negocjacje z ponad 20 innymi państwami.

- Dlaczego Bank Włoch jest surowszy niż Moneyval? - pyta szef watykańskiego Urzędu Informacji Finansowej. Przypomina, że Watykan chce zostać członkiem Groupy Egmont - międzynarodowej sieci wymiany informacji finansowych, do której należy obecnie 130 państw.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dlaczego blokują karty kredytowe w Watykanie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.