Bogdan Białek laureatem Nagrody ks. S. Musiała

Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, został laureatem nagrody ks. Stanisława Musiała. Kapituła Nagrody przyznała ją kielczaninowi za inicjatywy promujące dialog chrześcijańsko – żydowski i polsko – żydowski.

 

Białek, psycholog, , redaktor naczelny miesięcznika psychologicznego "Charaktery" od lat pracuje na rzecz upamiętniania śladów pożydowskich w Kielcach i na Kielecczyźnie oraz nad zachowaniem prawdy historycznej o relacjach polsko – żydowskich.

 

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego powstało w marcu 2005 roku. Głównym jego celem jest działanie na rzecz upowszechniania postaw otwartości i poszanowania dla osób i grup o odmiennej identyfikacji rasowej, etnicznej, narodowej, religijnej bądź kulturowej.

 

Stowarzyszenie inspiruje także działania przeciw wszelkim formom antysemityzmu, ksenofobii, rasizmu. Dzięki inicjatywom Bogdana Białka i kierowanego przez niego Stowarzyszenia, jest m.in. rokrocznie obchodzona rocznica Pogromu Żydów w Kielcach, marsze pamięci czy kolejne rocznice likwidacji getta.

 

W 2010 r. zorganizowany został dwudniowy Szabaton czy Dni Dawida Rubinowicza w Bodzentynie oraz wiele imprez kulturalnych – koncertowych, wystawienniczych, wydawniczych nawiązujących do wspólnych korzeni chrześcijańsko - żydowskich. Jedna z ostatnich inicjatyw Stowarzyszenia to odnowienie i nowa aranżacja grobu Ofiar Pogromu Żydów, która ma się zakończyć przed kolejną rocznicą Pogromu, czyli do 4 lipca.

 

Nagroda im. ks. Stanisława Musiała jest przyznawana od 2008 r., ustanowił ją Krakowski Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Chmielnik – miasteczko na Kielecczyźnie za całokształt inicjatyw podejmowanych od 10. lat na rzecz dialogu. Ceremonia wręczeni Nagrody Bogdanowi Białkowi odbędzie się 30 kwietnia w piątek w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook