Papież powołał arcybiskupa i dwie diecezje

(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)

Ojciec Święty mianował dotychczasowego rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Singapurze, 55-letniego ks. William Goh'a arcybiskupem-koadiutorem tamtejszej metropolii. Jednocześnie utworzył dwie nowe diecezje Gboko i Katsina-Ala na południowym wschodzie Nigerii.

 

Abp William Goh urodził się 25 czerwca 1957 r. w Singapurze. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1985 roku. Po pięciu latach pracy duszpasterskiej został wysłany do Rzymu, gdzie w 1992 r. uzyskał kościelny licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Po powrocie do ojczyzny był wykładowcą i formatorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Singapurze, a od 2005 roku rektorem tej uczelni. Będzie on wspomagał obecnego arcybiskupa Singapuru, Nicholasa Chia, który 8 kwietnia przyszłego roku ukończy 75 lat - wiek w którym biskupi proszą Ojca Świętego o przyjęcie rezygnacji z pełnionego urzędu.

 

Dwie nowe diecezje w Nigerii Gboko i Katsina-Ala należały dotychczas do diecezji Makurdi, liczącej przed podziałem 1.692.427 wiernych. Obecnie jej terytorium zmniejszono o 2/3, a liczba wiernych spadła do 457.070 osób. Diecezja Gboko będzie miała 10.692 km² powierzchni i 896.860 wiernych, zaś diecezja Katsina-Ala 6.465 km² powierzchni i 338.497 wiernych. Pierwszym biskupem Gboko Benedykt XVI mianował 57-letniego dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji Makurdi, Williama Amove Avenyę. Zaś pierwszym biskupem diecezji Katsina-Ala będzie 54-letni ks. Peter Iornzuul Adoboh, dotychczasowy proboszcz parafii św. Winfreda w Ihugh i dziekan dekanatu Adikpo. Obydwie diecezje będą należały do metropolii w Abudży.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?