Wigilijna radość chrześcijan i muzułmanów

Radio Watykańskie
(fot. EPA/ABED AL HASHLAMOUN)

Chrześcijanie i muzułmanie wspólnie powitali abp. Fouada Twala w Betlejem. Przybycie patriarchy Jerozolimy rozpoczęło świąteczne uroczystości, które mają wielowiekową tradycję i łączą wymiar ceremonii religijnej ze świętem o charakterze socjalnym.


Na centralnym placu Żłóbka w Betlejem arcypasterza katolickiej wspólnoty Ziemi Świętej powitała pani burmistrz Vera Baboun, przedstawiciele władz cywilnych i kościelnych oraz licznie zebrani mieszkańcy. Uroczysty ingres był okazją do radosnej manifestacji chrześcijańskiej społeczności, stanowiącej ok. 25 proc. mieszkańców miasta.

Charakterystyką wigilii i uroczystości Bożego Narodzenia w Betlejem jest specyfika miejsca. Po liturgiach we franciszkańskim kościele św. Katarzyny przy bazylice Narodzenia Pańskiego procesja udaje się do Groty, gdzie miejsce narodzin Jezusa wskazuje czternastoramienna gwiazda z łacińską inskrypcją: "Tutaj z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus".

Do Betlejem przybyły tłumy pielgrzymów z całego świata, w tym również z Polski. Wśród nich są chóry i artyści, którzy w wigilijny wieczór urządzają wielkie kolędowanie. Nie zabraknie także pięknych polskich kolęd.

Patriarcha Twal, pozostali hierarchowie oraz liczni kapłani i zakonnicy spożyli wigilijną kolację we franciszkańskim Domu Pielgrzyma Casa Nova w Betlejem. Specjalnym gościem był Mahmoud Abbas, prezydent Autonomii Palestyńskiej, któremu towarzyszyła liczna delegacja rządowa. Jest on również obecny na betlejemskiej Pasterce, która stanowi centralną celebrację Bożego Narodzenia w mieście narodzin Pana Jezusa.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~pinokio 20:15:11 | 2012-12-24
n....c sie zaczna po polnocy

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?