Kraków: 20 lat żywej szopki w Polsce

(fot. Jan Maria Szewek OFMConv)

Jak co roku, od 20 lat, w Wigilię Bożego Narodzenia przy ul. Franciszkańskiej w Krakowie stanie żywa szopka. Będą zwierzęta, jasełka, kolędy i koncerty muzyczne. W tym roku wystąpią m.in. Jacek Wójcicki z zespołem oraz "Galicja" w duecie.

 

Zagrają i zaśpiewają też inni: kultowy zespół franciszkański "Fioretti", kapela ze Szczyrku "Góralska hora", Młodzieżowy Chór "Płomień" oraz dzieci z karmelitańskiego Duszpasterstwa Rodzin i Ministrantów. "Mikrofon otrzymają też odważni, najmłodsi uczestnicy żywej szopki" - obiecuje rzecznik br. Rafał Indyk.

 

Do Krakowa w święta Bożego Narodzenia przyjedzie też młodzież z jasełkami z Domostwa San Damiano w Chęcinach k. Kielc oraz ze Szkoły im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie k. Krakowa.

 

Franciszkanie żywią nadzieję, że tak jak bywało dotąd, w nocy przed Pasterką zajrzy do nich metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i złoży życzenia mieszkańcom miasta i gościom oraz podzieli się z nimi opłatkiem.

Organizatorzy zapewniają też w tym czasie wszystkim uczestnikom ciepłe napoje i słodycze.

 

"Przez cały czas trwania żywej szopki (24-26 grudnia) w Auli bł. Jakuba Strzemię będzie możliwość ogrzania się przy gorącej kawie i herbacie oraz ciastkach sponsorowanych przez krakowskich cukierników. Dla prawdziwych zmarzluchów będzie także ognisko, przygotowane przez harcerzy" - deklarują franciszkańscy klerycy.

 

Pierwszą żywą szopkę zorganizował św. Franciszek z Asyżu w górzystym Greccio we Włoszech w 1223 roku. 20 lat temu krakowscy franciszkanie zwyczaj ten przeszczepili do Polski.


Zakonnicy chcieli w ten sposób obrazowo pokazać ludziom ogromną, ofiarną i bezinteresowną miłość Boga do człowieka, i Jego pokorę. "Chrystus mimo, że jest Królem Wszechświata, wybrał najbardziej prymitywne miejsce swoich narodzin, tzn. żłób" - tłumaczy jeden z braci.

 

Zwierzęta we franciszkańskiej żywej szopce w Krakowie pochodzą z miejskiego ogrodu zoologicznego i Uniwersytetu Rolniczego.

 

Program szczegółowy na stronie: www.szopka.franciszkanie.pl

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~Piotr 09:10:13 | 2012-12-18
Jakby co to, Żywa szopka organizowana jest na ul. franciszkanskiej 4 po raz 22

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook