Ostatnie pożegnanie abpa Mariana Przykuckiego

Ostatnie pożegnanie abpa Mariana Przykuckiego
Uroczystości pogrzebowe abpa Przykuckiego (fot. PAP / Jerzy Undro)
PAP / epr

Mszą świętą połączoną z nieszporami rozpoczęły się w czwartek wieczorem w szczecińskiej bazylice archikatedralnej uroczystości pogrzebowe arcybiskupa seniora archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Mariana Przykuckiego.

85-letni abp Marian Przykucki zmarł 16 października. Do świątyni, w której wystawiono trumnę z ciałem hierarchy, licznie przybyli wierni i duchowieństwo. Mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk.

DEON.PL POLECA




Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, żegnając zmarłego, dziękował Bogu za wszelkie dobro, które otrzymali od pierwszego arcybiskupa archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej wierni i diecezja.

Emerytowany metropolita warmiński abp Edmund Piszcz w homilii nawiązał do dewizy abpa Przykuckiego, którą było zawołanie: "Beati Pacifici" – "Błogosławieni pokój czyniący". Bóg jest dawcą pokoju, a ci, którzy go szerzą, są Bogu najbliżsi jak synowie – mówił. Jak dodał, swym życiem arcybiskup przekonywał o "konieczności wprowadzania pokoju wszędzie tam, gdzie człowiek spotyka się z człowiekiem".

Po mszy w szczecińskiej katedrze odbędzie się czuwanie modlitewne przy trumnie z ciałem do godz. 24.00. W piątek odbędzie się msza święta pogrzebowa z udziałem ok. 30 hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce. Przyjazd do Szczecina zapowiedział także berliński kardynał Georg Sterzinsky.

Ciało zmarłego zostanie złożone w katedralnej kaplicy św. Ottona, do czasu przygotowania krypty biskupów szczecińsko-kamieńskich.

Abp Marian Przykucki urodził się 27 stycznia 1924 r. w Skokach. Po zakończeniu wojny zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Walentego Dymka, który następnie powołał go na stanowisko swego sekretarza i kapelana. Od 1957 r. tę samą posługę pełnił u boku abp. Antoniego Baraniaka. W 1973 r. został przez papieża Pawła VI mianowany biskupem tytularnym Glenndalochy i biskupem pomocniczym metropolity poznańskiego.

W latach 1977-78 był wikariuszem kapitulnym archidiecezji poznańskiej. Od 1981 roku mianowany biskupem chełmińskim.

Decyzją Jana Pawła II w marcu 1992 r. przeniesiony został z diecezji chełmińskiej na stolicę nowo utworzonej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i mianowany arcybiskupem metropolitą. Uroczysty ingres do katedry odbył 12 kwietnia 1992 r.

W 1999 r. zwolniony z obowiązków pasterza diecezji. Do ostatnich swoich dni pomagał posługą duszpasterską i doświadczeniem kolejnym arcybiskupom szczecińsko-kamieńskim, swym następcom; abp. Zygmuntowi Kamińskiemu i abp. metropolicie Andrzejowi Dziędze.

Za przyczynienie się do budowania pojednania polsko-niemieckiego, a także za ożywienie na nowo historycznych stosunków archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej z arcybiskupstwami w Bambergu i Berlinie został uhonorowany Wielkimi Krzyżami Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ostatnie pożegnanie abpa Mariana Przykuckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.