Mordując chrześcijan krzyczeli "Allach akbar"

Radio Watykańskie
(fot. flickr.com/ by Jeff Attaway)

Co najmniej dziesięciu zabitych chrześcijan i trzy podpalone kościoły - to wciąż prowizoryczny bilans kolejnej krwawej niedzieli w Nigerii. Do zajść doszło w dwóch miasteczkach na północy kraju. Rano niezidentyfikowani sprawcy podłożyli ogień w kościołach i zaatakowali posterunek policji, zabijając dwóch stróżów prawa.

 

Wieczorem napadli na chrześcijańską wioskę. Świadkowie potwierdzają, że za atakami stoją członkowie fundamentalistycznego ugrupowania islamskiego Boko Haram.

"Oprawcy doskonale wiedzieli gdzie mieszkają chrześcijanie. Do wioski dotarli po zmroku i od razu weszli do ich domów. Kiedy ktoś próbował uciec, z zimną krwią podrzynali gardła maczetami" - w tych dramatycznych słowach napad na wioskę Chibok opisuje jeden z mieszkańców. Jak dodaje, napastnicy mordowali z okrzykiem na ustach: "Bóg jest wielki", po czym puścili z ogniem domy chrześcijan. Policja wciąż nie podała ostatecznego bilansu ofiar.

Członkowie islamskich bojówek Boko Haram od lat walczą o utworzenie na północy Nigerii muzułmańskiego państwa, w którym obowiązywałoby prawo szariatu. Mordują nie tylko chrześcijan, ale także przedstawicieli umiarkowanego islamu, którzy nie popierają ich planów. Szacuje się, że tylko w tym roku z ich rąk zginęło ponad 600 osób.

Dziś rano zaatakowali oni meczet i targowisko w mieście Kano. Świadkowie mówią o "potężnych eksplozjach". Jednocześnie nigeryjskie siły rządowe poinformowały o zabiciu jednego z przywódców Boko Haram. Abdulkareem Ibrahim znajdował się na liście 17 najbardziej niebezpiecznych terrorystów powiązanych z Al Kaidą. Skonfiskowano też znaczne zapasy materiałów wybuchowych.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook